Головна причина побоювань при переході до нового ринку електроенергії - висока концентрація у секторі генерації. Так, за результатами 2018 р., у загальному обсязі виробництва електроенергії на "Енергоатом" припало 55,16%, на ДТЕК - 20,98, на "Укргідроенерго" - 7,84%. Проте за окремими функціональними секторами рівень концентрації ще вищий. Так, згідно з даними НАЕК "Укренерго", у базовому покритті частка трьох компаній уже становить 88,3% генерації: 62,9% - "Енергоатома", 20,7 - ДТЕК і 4,7% - "Центренерго". У секторі балансування на три компанії припадає 91,3%: 48,3% - "Укргідроенерго", 27,5 - ДТЕК і 15,5% - "Центренерго".
Про це у своїй статті для DT.UA пише Андріан Прокіп, кандидат економічних наук, "Український інститут майбутнього". За його словами, у умовах і справді можуть виникати побоювання щодо олігопольних змов на ринках генерації електроенергії. Однак, ситуація зі ступенем концентрації сектору генерації в Україні далеко не унікальна.
"ак, у Франції частка однієї компанії становить 82,5% генерації, у Хорватії - 80, у Греції - 72%. Попри це, можна апелювати до того, що у країнах ЄС - належний рівень прозорості функціонування ринку, регулятори діють цілком неупереджено, а отже, є реальна інституційна захищеність від можливого зловживання учасниками ринку", - зазначає експерт.
Докладніше про необхідність запобігти неконкурентній поведінці читайте в матеріалі Андріана Прокіпа "Страх і ненависть на ринку електроенергії" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".