До війни в Україні налічувалося майже 180 виноробень, більшість з яких перебувала на півдні: Миколаївська, Херсонська та Одеська області. Зокрема, Одеська область виробляє близько 60% всього вина в Україні. Але через війну площі виноградників зменшилися на третину, також впали обсяги виробництва, повідомила директор Департаменту аграрної політики, продовольства та земельних відносин Одеської ОВ Алла Стоянова.
«З початку війни наші винороби стикаються із серйозними викликами: як збирати врожай, як виноград переробити, у які пляшки розлити? У Гостомелі знищено завод, який виробляв пляшки для більшості виноробів Одеської області. Безперечно, можна знайти постачальників за кордоном, але це вплине на вартість», — зазначила вона.
Серед проблем, які зараз є актуальними для галузі:
- превалювання імпортної виноробної продукції над вітчизняною на українському ринку вин;
- невиправдано низькі мінімальні роздрібні ціни на вина, які востаннє в Україні підвищувалися у 2018 році;
- високе податкове навантаження на виноградарсько-виноробну галузь;
- зменшення обсягів експорту вітчизняної виноробної продукції;
- нерегульоване використання географічних вказівок на українському споживчому ринку;
- відсутність системного контролю за якістю та безпекою виноробної продукції.
Як держава підтримує бізнес?
«Щоб підтримати фермерів, торік було залучено 322 млн грн від Світового банку на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства. Цього року ми продовжуємо підтримку, адже хочемо допомогти зберегти роботу виноробів та розвивати галузь. На цей рік заплановано гранти на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства у розмірі 1 млрд грн», - повідомив голова Комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Гайду.
Повідомлялося, що з коньячного заводу "Таврія", що у Новій Каховці Херсонської області, російські загарбники вивезли обладнання та продукцію.