Як повідомив перший віце-спікер Адам Мартинюк (Компартія), сума боргу перед вкладниками перевищує 131 млрд грн, проте "з урахуванням 20-річної інфляції цей показник збільшився до 1 трлн грн".
Нагадаємо, Кабінет міністрів Україні досі не прийняв рішення щодо порядку виплат компенсацій за знеціненими вкладами радянського «Ощадбанку».
У жовтні 1996 року Рада прийняла закон "Про держгарантії поновлення заощаджень громадян України", що фіксує борг у розмірі 131,96 млрд грн і визначає порядок виплати вкладам Ощадбанку СРСР. До 2008 року держава виплатила близько 9 млрд грн. У 2008 році рішенням уряду Юлії Тимошенко на виплати було виділено з бюджету ще 6,061 млрд грн. Вкладники мали право на компенсацію у розмірі 1 тис. грн, їхні спадкоємці - до 500 грн. Але в липні 2009 року Кабмін на невизначений термін припинив виплати через нестабільну економічну ситуацію, пише у четвер, 14 квітня, газета "Коммерсантъ-Украина".
Так, першим на парламентську трибуну піднявся заступник міністра фінансів Сергій Рибак. Він закликав учасників слухань запропонувати варіанти вирішення питання виплат. "Я не хочу, щоб вклади Ощадбанку виплачувалися за рахунок пенсій та зарплат бюджетників", - заявив С.Рибак, додавши, що виплати за рахунок бюджету призведуть до зростання інфляції.
Голова комітету з питань бюджету Валерій Баранов (ПР) категорично заявив, що «способів вирішення цієї проблеми не існує»
Наступним виступав голова комітету Верховної ради з питань праці і соціальної політики Василь Хара (Партія регіонів; ПР), який назвав виплату заборгованостей за вкладами "непідйомною для бюджету сумою" і звернув увагу парламенту на досвід сусідніх країн: "У Росії, Білорусії, Казахстані успішно вирішують цю проблему - щороку виплачують компенсацію залежно від року народження вкладника, на суму вкладів пропонують держоблігації, власники яких можуть сплачувати комунальні послуги, товари народного споживання. У першу чергу виплати йдуть ветеранам війни, інвалідам, пенсіонерам".
Його підтримала уповноважений Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова. Вона зачитала з трибуни листи соціально незахищених громадян, які вимагали повернути їм гроші. На думку Н.Карпачової, якщо на щорічну виплату компенсацій влада направить 1,5% ВВП (за підсумками 2010 року - 16,4 млрд грн), внески буде виплачено протягом 10 років. "Пропоную покласти відповідальність із виплат не тільки на бюджет, але і на багатих громадян - ввести податок на розкіш і на фінансові транзакції у міжнародному масштабі", - додала вона, викликавши оплески у залі.
У другій частині слухань А.Мартинюк запропонував обговорити внесені пропозиції, але учасники продовжили висловлювати з трибуни свою точку зору. Так, лідер Компартії Петро Симоненко звинуватив у ситуації, що склалася, самих вкладників:
«Ви знали, за кого голосували на виборах! Знали, що цей уряд вклади вам не поверне або почне віддавати по 100-150 грн, які стануть "гробовими"! - заявив він, запропонувавши виплачувати борг за рахунок "приросту ВВП".
Проте голова комітету з питань бюджету Валерій Баранов (ПР) категорично заявив, що «способів вирішення цієї проблеми не існує».
За підсумками слухань народні депутати вирішили створити робочу групу для поетапного вирішення проблеми виплат. Однак представники громадських організацій та профспілок почали залишати залу, не чекаючи кінця слухань. "Нічого не вирішують, тільки ґуму тягнуть!" - обурювався в гардеробі Ради один з гостей, надягаючи пальто.