Деякі органи місцевого самоврядування намагаються грошима стимулювати мобілізацію. Наприклад, Львів із міського бюджету виплачує добровольцям по 50 тис. грн, Київ по 30 тис., а Одеса по 20 тис. Звісно, суми виплат відрізняються в залежності від можливостей влади на місцях. Про це йдеться в статті Finance.ua.
Львів
Серед обласних центрів лідером щодо розміру такої виплати є Львів — там вона становить 50 тисяч гривень. Однак таку суму отримають лише ті, хто добровільно підпише контракт з військовими частинами Десантно-штурмових військ та морською піхотою.
Крім того, у Львові існує «Комплексна програма соціальної підтримки окремих категорій громадян Львівської міської територіальної громади», згідно з якою мобілізовані до лав ЗСУ з 2019 року отримують по 25 тисяч гривень одноразової допомоги. Так що можна зазначити, що місто Лева є флагманом у цьому питанні.
Відомо також, що у Бориславі на Львівщині також існує програма, згідно з якою ті, хто підписав контракт із ЗСУ, з 1 січня 2024 року отримуватимуть по 20 тисяч гривень. Минулого року вона становила 10 тисяч.
Київ
У Києві всі мобілізовані отримають по 30 тисяч гривень із міського бюджету. Для цього у ньому заплановано 50 мільйонів гривень. Ці виплати стосуються всіх, хто мобілізувався від 1 грудня 2023 року.
Місто не просто виділило кошти, а й спільно з ТЦК та СП розробило механізм, за яким ці гроші мобілізовані отримають без додаткової біганини — відразу після зарахування їх до військових частин сума у 30 тисяч гривень надійде на рахунок військовослужбовця. Нещодавно у КМДА завили, що, крім мобілізованих, ці виплати також отримають ті, хто підписав контракт із ЗСУ на добровільній основі.
Одеса
В Одесі мобілізованим також не доведеться додатково звертатися до міської ради — тут механізм виплати теж є автоматичним. Однак сума грошової допомоги дещо менша, ніж у Києві, і становить 20 тисяч гривень. Місто розраховує, що мобілізованих у 2024 році буде одна тисяча, тому заклало у бюджет на ці витрати 20 мільйонів гривень. Одеса, так само як і столиця, вирішила платити всім — і мобілізованим, і контрактникам.
Чернігів
У Чернігові мобілізовані отримають по 15 тисяч гривень. Про це повідомив виконувач обов’язків Чернігівського міського голови Олександр Ломако: «Попри обмежені фінансові можливості після вилучення 960 млн ПДФО, вважаю підтримку армії обов’язком громади».
Полтава
У Полтаві також вирішили доплачувати своїм жителям, яких мобілізували до лав ЗСУ. Полтавчани отримуватимуть по 10 тисяч гривень, однак за цими грошима вже доведеться звертатися до органів соціального захисту населення з відповідними заявами.
Крім самого обласного центру, на Полтавщині як мінімум дві громади — Сергіївська (Гадяцький район) і Сенчанська (Миргородський район) — вирішили платити своїм мобілізованим землякам по 50 тисяч гривень одноразової допомоги.
Харків
Що стосується Харківської області, то наразі, наскільки вдалося з’ясувати, виплати мобілізованим передбачені лише у Богодухівській громаді. Тут їх розмір такий самий, як і у Львові та у двох громадах сусідньої Полтавщини — 50 тисяч гривень. Стосуються вони всіх мобілізованих, включно із внутрішньо переміщеними особами, які зареєстровані у Богодухівській громаді.
На це у бюджеті передбачено 10 мільйонів гривень, для отримання коштів необхідно звернутися до органів місцевого самоврядування громади з особистою заявою. У Богодухові також заклали у бюджет 200 тисяч гривень для допомоги сім'ям або батькам зниклих безвісти солдатів — вони отримають одноразову виплату у 10 тисяч гривень на родину.
Інші міста
Щодо інших міст, то у багатьох з них наразі тривають дискусії щодо можливості виплат мобілізованим мешканцям та внесення змін до місцевих бюджетів.
Також відомо, що виплати своїм землякам у тій чи іншій формі здійснюють громади низки районів і невеликих міст. Однак масовим це явище, на жаль, не стало.