Через війну, яку розпочала Росія, багато українців змушені були покинути свої домівки та стати внутрішньо переміщеними особами. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чи впливає місце навчання дитини на можливість отримувати виплату допомоги на проживання ВПО.
Вони пояснили, що місце та форма навчання дитини не беруться до уваги взагалі, тобто не впливають на право призначення виплат, якщо йдеться про:
- призначення допомоги на проживання вперше;
- продовження виплат на наступний шестимісячний період і батьки працюють, займаються підприємницькою діяльністю, зареєстровані в Центрі зайнятості або іншим чином мають статус «офіційно зайнятих».
Як бути, якщо сім'я хоче отримати продовження виплат, але батьки не працюють
Відповідно до підп.1, підп.3 п.13-2 Порядку надання допомоги на проживання ВПО один з батьків може бути незайнятим, якщо:
доглядає за дитиною:
- до досягнення нею трирічного віку, або
- протягом часу, визначеного в медичному висновку ЛКК, але не більш як до досягнення нею 6-річного віку; або
- за дитиною з інвалідністю віком до 18 р.
виховує дитину віком до 18 р., або в сім’ї виховується троє і більше дітей віком до 18 р. всі діти проживають в сім’ї і не виховуються в інтернатних закладах та:
- фактичним місцем проживання (перебування) такої сім'ї є території бойових дій, внесених до Переліку;
- сім'я проживає на відносно безпечній території, але у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти, що розташовані на території територіальної громади, на якій проживає така сім'я, відсутні місця або навчання проводиться онлайн, дистанційно (повністю або частково).
Місцезнаходження закладу освіти, у якому дитина навчається в режимі онлайн, дистанційно (повністю або частково) значення не має. Тобто діти можуть продовжувати навчатися у школах «за пропискою». Ця зміна запроваджена Постановою Кабміну від 30.08.2024 р. №989.
Водночас положення про необхідність змінити місце навчання з 1 вересня за місцем фактичного проживання скасоване.
Таким чином, законодавець чітко визначає перелік випадків, коли місце та форма навчання дитини не мають значення, а також перелік випадків, коли одному із працездатних членів сім’ї може бути надана «пільга» дорівнює можливості отримувати допомогу ВПО, незважаючи на незайнятість.
Право на продовження виплат залежить ще від низки критеріїв:
- переміщення (повторне переміщення) мало відбутися з 1 січня 2022 р.;
- та/або житлове приміщення знищене / пошкоджене до ступеня непридатного для проживання внаслідок збройної агресії РФ;
- сім’я має відповідати «майновим критеріям» (не придбавати авто, житло, валюту тощо);
- дохід у розрахунку на 1 члена сім’ї має бути не більший, ніж 9444 грн на місяць тощо.
Нагадаємо, чому скасовують виплату допомоги на проживання ВПО після двох місяців отримання. Це стосується лише тих ВПО, виплати яким були продовжені на ще один шестимісячний період.