UA / RU
Підтримати ZN.ua

Військові витрати складають три чверті бюджету України — міністр фінансів

По суті держава фінансує лише видатки захищених категорій.

Щомісячні видатки України в період війни перевищують 200 млрд грн, при цьому більшість коштів йде на армію та військові потреби, тоді як за рахунок податків бюджет отримує 54-56 млрд грн, повідомив міністр фінансів Сергій Марченко.

«Військовий бюджет становить три чверті всього бюджету України, тож і видатки здійснюємо приблизно в такому обсязі», - сказав він в інтерв'ю mind.ua.

Зокрема, на початку воєнного стану уряд затвердив постанову, яка передбачає порядок казначейського обслуговування, де вказано, які видатки є першочерговими. Згідно з документом, перша черга – це пенсії та військові виплати; правоохоронні органи, сектор безпеки й оборони. Друга – усі інші видатки, у тому числі соцвиплати, зарплати освітян, медиків, бюджетної сфери.

«Також у нас є можливість відновлення критичної інфраструктури, є видатки на гуманітарні потреби. Інших видатків, окрім цих видатків захищених категорій, наразі ми практично не проводимо», - додав глава мінфіну.

Марченко уточнив, що у квітні видатки держбюджету склали 206 млрд грн, із яких виплати на внутрішньо-переміщених осіб та продовольчі програми — це близько 14-15 млрд грн.

«У травні цифра буде більшою - десь 16-17 млрд грн. Якщо говорити про видатки на соцзахист у середньому - це 34 млрд грн, на освіту та медицину - 31 млрд грн, зарплата у бюджетній сфері - 5 млрд грн», - пояснив міністр.

Він додав, що уряд уже декілька разів здійснював секвестри та скоротив видатки держбюджету на 180 млрд грн: майже повністю скорочено капітальні видатки - 72 млрд грн, зменшено оплату праці працівників бюджетних установ на 20 млрд грн, видатки на соцзахист - на 22 млрд грн, інші видатки - на 40 млрд грн.

«Далі скорочувати вже нема куди», - констатував Марченко.

Говорячи про можливі видатки на відновлення, він повідомив, що поки що може йтися лише про критичну інфраструктуру деокупованих територій, а про широке відновлення варто говорити, напевно, вже після перемоги.

«Звісно, ми і сьогодні про це говоримо, але програма може стартувати лише тоді, коли припиняться воєнні дії на нашій території», - сказав міністр.

На його думку, можливості підтримки бізнесу у бюджеті за рахунок держави, крім створення умов для пільгового кредитування, відсутні.

«За рахунок податків ми збираємо 54-56 млрд грн, і цими коштами покриваємо лише 1/3 потреб наших видатків. Звісно, таке становище вимушене, адже ми боремося, і наші міжнародні партнери це розуміють і готові до нас прислухатися. Проте, рано чи пізно ми маємо увійти в баланс», - наголосив Марченко.

При цьому він додав, що особисто не є прихильником зміни податкового режиму у будь-якому вигляді - ні щодо послаблення, ні щодо посилення, і після війни податкова система має повернутись до того формату, який був до 24 лютого 2022 року.

Читайте також: Потреба в значному підвищенні податків та скороченні бюджетних видатків лише зростатиме — голова НБУ

Нагадаємо, грошей на програму на "єПідтримка" не вистачило, але держава незабаром планує відновити фінансування. 5,82 млрд грн планується розподілити між 3,9 мільйона українців.

З 1 червня також працюючі пенсіонери одержать підвищені розміри пенсії, які будуть перераховані, починаючи з квітня, відповідно до статті 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.  Крім того, до підвищених пенсій працюючі пенсіонери отримають доплати до раніше виплачених пенсій за квітень і травень.