UA / RU
Підтримати ZN.ua

Війна в Україні змушує ЄС готуватися до «бюджетної битви» – Euronews

Бюджетний комітет Європарламенту хоче збільшити витрати на 10 млрд євро.

Брюссель готується до бюджетної битви: на фінансування України припадає половина з майже 100 млрд євро, які Європейська комісія просить виділити на зміцнення поточного бюджету на 2021-2027 роки. Європейському союзу потрібно більше грошей, пише Euronews.

Інша половина буде розподілена між шістьма напрямками: міграція, суверенний фонд для реалізації промислового плану, відсотки за боргом за відновлення після пандемії, витрати на персонал та резерв на випадок непередбачуваних обставин.

Бюджетний комітет Європарламенту хоче збільшити витрати ще на 10 млрд євро. Планується поєднання державних внесків та нових джерел доходів, таких як податки на глобальні компанії та на фінансові операції.

Читайте також: ООН пропонує зняти з РФ деякі санкції в обмін на відновлення зернової угоди – Anadolu

ЄС хоче внести більше грошей до Фонду для України, який підтримуватиме країну на суму 50 млрд євро у період з 2024 по 2027 рік. Ці кошти будуть поділені на гранти та кредити за аналогією з історичним планом Маршалла.

Європарламент схвалив пропозицію Єврокомісії щодо перегляду бюджету.

"Ми зможемо надати підтримку уряду України у розробці плану її відновлення та підготовки до вступу до ЄС, а також сприяти залученню приватних інвестицій та забезпечувати спадкоємність наших експертних знань для тих, хто бере активну участь у програмі реформ", - говорить Міхаель Галер, депутат Європарламенту від Європейської народної партії (ЄНП) та співдоповідач Фонду для України.

Читайте також: Путін заявив Ердогану, що Росія готова обговорювати зернову угоду

При цьому парламент виступає проти скорочення поточних програм.

"Ми маємо захистити політику згуртування та загальну сільськогосподарську політику, а також їх фінансування. Це політика, яка є частиною договорів Європейського союзу від самого початку його створення, і це фундаментальні ресурси, які не можуть бути скорочені будь-якої миті", - каже Маргарида Маркес, представник Соціалістичної та Демократичної партії (S&D), співдоповідач із середньострокового перегляду бюджету ЄС.

Подібні амбіції, швидше за все, зустрінуть опір з боку Європейської Ради, оскільки низка країн-членів не бажає платити в скарбницю Брюсселя більше або брати на себе нові спільні боргові зобов'язання.

Читайте також: Китай вкладає мільярди доларів у банки РФ на тлі введених проти них санкцій - FT

Проте аналітики вважають, що ЄС доведеться адаптуватись до нової глобальної реальності.

"Ці семирічні бюджетні цикли з дуже довгими переговорами - дуже захищені та складні речі, вони не працюють у світі, де є дуже термінові проблеми і де потрібно реагувати набагато швидше. Наразі бюджет ЄС також досить малий - він становить максимум 1% від ВВП ЄС. Цілком імовірно, що виникнуть додаткові бюджетні потреби", - каже Хізер Граббе, аналітик Брюссельського аналітичного центру Bruegel.

На початку європейської виборчої кампанії та на тлі інфляційної кризи збільшення бюджету є перевіркою солідарності та амбіцій ЄС щодо розширення.

Раніше повідомлялося, що в Європарламенті оприлюднили рекомендації щодо контролю використання 50 млрд євро на відновлення України.