UA / RU
Підтримати ZN.ua

Війна РФ проти України викликала сплеск інтересу приватних інвесторів до оборонної сфери — FT

Європейські інвестори роблять ставку на оборонні технології.

Вторгнення Росії в Україну викликало сплеск інтересу з боку приватних інвесторів до європейських компаній у сфері оборони та пов'язаних з нею технологій, оскільки вони вважають, що збільшення військових витрат у відповідь на війну відкриє можливості для зростання. Про це пише FT.   

Директори приватних компаній у Франції, в тому числі голова правління Sanofi Серж Вайнберг і колишній менеджер Airbus Маруан Лахуд, є одними з тих, хто очолює зусилля з консолідації фрагментованого аерокосмічного та оборонного ланцюга поставок країни, який включає багато невеликих компаній, що все ще страждають від наслідків пандемії COVID-19.

«Великі оборонні компанії зацікавлені в тому, щоб мати надійний ланцюг постачання. Це стає ще більш важливим з огляду на перспективи додаткових військових витрат, які будуть передбачені в наступному багаторічному військовому бюджеті», - сказав Вайнберг в інтерв'ю Financial Times.

«Існує потреба в додаткових виробничих потужностях, здатності накопичувати запаси, а отже, існує потреба в зміцненні фінансових структур [цих груп]», - додав він.

Його приватна інвестиційна компанія Weinberg Capital Partners зібрала понад 100 млн євро для нового фонду, який інвестуватиме у французькі оборонні компанії, і сподівається подвоїти цю суму в міру продовження збору коштів.

Інвестиції приватного капіталу в аерокосмічну і оборонну промисловість тягнуться десятиліттями, але довгий час вони були прерогативою великих фондів прямих інвестицій, зважаючи на складність роботи у високорегульованому секторі, де держава відіграє надважливу роль.

Довгостроковий характер оборонних контрактів може бути стримуючим фактором для приватних інвесторів, які зазвичай прагнуть вийти з ринку через п'ять років, тоді як інтереси національної безпеки можуть ускладнити продаж компаній.

Багато фондів, особливо в Європі, також остерігаються підтримувати виробників зброї через ризик порушення екологічних, соціальних та управлінських правил, надаючи перевагу гравцям, які розробляють технології подвійного призначення як для цивільного, так і для військового застосування.

Однак, оскільки уряди почали більше інвестувати в нові можливості, такі як безпілотники, датчики, кібербезпека і штучний інтелект, які мають більш широке застосування, приватні інвестори почали звертати на це увагу.

Читайте також: Польща отримала партію ПТРК, які були розроблені спільно з КБ "Луч"

Війна РФ проти України також підштовхнула плани значного збільшення військових витрат у багатьох країнах, включаючи Францію, Німеччину, Польщу та Велику Британію, і приватні інвестори прагнуть заробити на цьому.

Згідно з даними, зібраними PitchBook для FT, глобальна активність приватних та венчурних інвесторів в аерокосмічній та оборонній галузях склала $20 млрд у 2022 році та $34 млрд у 2021 році. Це більше, ніж до пандемії, коли в період з 2015 по 2019 роки обсяг інвестицій у сектор становив у середньому $10,4 млрд щорічно.

За даними PitchBook, у 2021 році європейська активність у сфері прямих інвестицій в оборонні компанії досягла 3,8 млрд євро, що є другим найвищим показником за останнє десятиліття після 5,3 млрд євро у 2019 році. Дві найбільші за вартістю оборонні угоди були укладені Advent International, яка придбала британську групу Cobham за 4 млрд фунтів стерлінгів у 2019 році, та Ultra Electronics за 2,8 млрд фунтів стерлінгів у 2022 році.

Лахуд, голова відділу прямих інвестицій компанії Tikehau Capital, яка з 2004 року інвестувала близько 1,1 млрд євро в аерокосмічну та оборонну галузі через чотири фонди, сказав, що останнім часом цей сектор «став більш популярним».

«Раніше цього соромилися, тому ніхто не говорив про інвестиції в оборону, але з початком війни в Україні динаміка змінилася, і інвестори хваляться цим», - сказав він.

Після того, як минулого року президент Франції Еммануель Макрон закликав французьких оборонних підрядників перейти на «воєнну економіку», уряд також заявив про свою підтримку створення додаткових інвестиційних фондів в оборонній сфері для зміцнення приблизно чотирьох тисяч малих і середніх фірм, які є постачальниками таких компаній, як Airbus, Dassault Aviation і Thales.

Збільшення потужностей постачальників матиме ключове значення, якщо Франція хоче досягти цілей, викладених у військовому бюджеті Макрона на 2024-2030 роки, який передбачає збільшення витрат приблизно на 40 відсотків до 413 млрд євро.

Франція також намагається переконати компанії повернути виробництво зброї з-за кордону, як, наприклад, нещодавній план допомоги у фінансуванні проекту групи Eurenco щодо будівництва нового заводу з виробництва пороху для артилерійських снарядів поблизу Бордо.

Читайте також: Байден хоче отримати рекордний після Дргуої світової війни обороний бюджет – Reuters

Франція застосувала аналогічний проактивний підхід під час пандемії COVID-19, заохочуючи фонди прямих інвестицій прийти в аерокосмічну галузь. Держава інвестувала 200 мільйонів євро в новостворений фонд, який був підтриманий внесками компаній Airbus, Safran, Thales і Dassault Aviation і управляється групою приватних інвестицій Tikehau Capital.

Згодом альянс НАТО підхопив цей приклад, створивши в червні фонд розміром у мільярд євро для інвестування в стартапи і венчурні фонди, що розробляють технології подвійного призначення, в тому числі штучний інтелект, нові матеріали, двигуни і космічні технології.

Керуючий партнер британської компанії Advent International Шонел Малані зазначив, що ще до війни РФ проти України приватний капітал надходив в оборонний сектор з огляду на зростання геополітичних ризиків з боку Китаю і Росії. Для Advent оборонний сектор є пріоритетним, і компанія має особливий інтерес до інноваційних технологій, зосереджених на гіперзвуковій, кібернетичній, космічній сферах та підводній обороні.

Згідно з аналізом PitchBook, венчурні фонди також інвестують більше в європейські компанії, пов'язані з обороною, і вклали 96 млн євро у 2022 році, що на 50% більше, ніж роком раніше, і є найвищим показником за останнє десятиліття.

Португальська компанія Tekever, що займається розробкою безпілотників, є однією з тих, хто привернув до себе більший інтерес з початком війни. Компанія, безпілотники якої використовуються для морських спостережних місій в Ла-Манші, а також випробовуються військово-морськими силами НАТО, залучила 20 млн євро в рамках раунду фінансування, який очолив британський інвестор Ventura Capital у 2022 році.

«З початком війни ми спостерігаємо певне зростання, зокрема тому, що наша технологія має подвійне призначення і може бути застосована на багатьох ринках, включаючи оборонний», - сказав генеральний директор Tekever Рікардо Мендес.

Серед інших нещодавніх прикладів залучення коштів - німецький стартап Helsing, який створює живі карти полів битв.

Попри те, що попутні вітри приносять більше приватного фінансування в сферу оборони, ще належить з'ясувати, чи виявляться ці інвестиції прибутковими.

Французькі інвестори Лахуд і Вайнберг окремо застерегли, що фонди прямих інвестицій повинні ретельно обирати об'єкти для інвестування, щоб уникнути проблем при виході з них, зважаючи на те, що уряди перебувають під тиском необхідності захисту ключових стратегічних активів.

«Неможливо провести всесвітній аукціон з продажу бізнесу, але можна провести французький або європейський», - сказав Лахуд, додавши, що такі обмеження можуть зашкодити оціночним коефіцієнтам.

Велика Британія, яка історично мала більш відкритий підхід до іноземних поглинань компаній, втрутилася, щоб отримати від Advent зобов'язання щодо купівлі компаній Cobham та Ultra. Остання виробляє обладнання для відстеження підводних човнів, а також системи управління для флоту підводних човнів з ракетами Trident, які є носіями сил ядерного стримування Британії.

У 2021 році Франція заборонила приватній інвестиційній групі Ardian продавати компанію Photonis, яка виробляє підсилювачі зображення для техніки нічного бачення, американській компанії, і вимагала, щоб вона продала її європейському покупцеві за нижчою ціною.

Щоб уникнути подібних проблем, фонд Вайнберга найняв колишнього чиновника з французького урядового департаменту, який контролює закупівлі для військових.

«Ви повинні мати певну близькість з державою, щоб дійсно знати, куди ви можете інвестувати і як ви можете вийти», - сказав він.

Читайте також: Польща підтримує закупівлю боєприпасів для України не тільки в межах ЄС

Раніше повідомлялося, що цього року Китай збільшить витрати на оборону на 7,2%, що випереджає минулорічне зростання та перевищує скромний прогноз економічного зростання. Прем'єр-міністр Лі Кецян закликав збройні сили підвищити боєздатність.

У США в грудні законодавці виділили 858 мільярдів доларів на фінансування національної оборони — на 45 мільярдів більше, ніж просив президент Джо Байден. Це включало 817 мільярдів доларів для Пентагону та ще мільярди для розробки ядерної зброї через Міністерство енергетики та інші програми національної безпеки.