UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вихід з Енергетичного співтовариства позбавить Україну шансів на євроінтеграцію

Денонсація міжнародного договору про участь України в Енергетичному Співтоваристві, якби таке сталося, практично не тільки позбавила б Україну можливості членства в ЄС або асоційованої участі, а й суттєво підірвала б довіру до української влади, яка за рік змінила б позицію всупереч усім заявам і домовленостям. І це не демонстрація сили, а прояв непослідовності та слабкості.

Про це у коментарі ZN.UA заявила директор компанії «ТрансЕнергоКонсалтинг» Світлана Голікова.

За її словами, Україна може припинити свою участь у договорі, але для цього вона повинна ухвалити відповідний закон, а також заздалегідь (за шість місяців) повідомити про це Секретаріат ДЕС.

«До речі, саме президент України повинен здійснювати контроль за виконанням закону, яким ратифіковано Протокол про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, і саме він у такому разі може внести до Верховної Ради проект закону про припинення дії міжнародного договору України», - додала експерт.

У разі виходу з ДЕС, за словами С.Голікової, українські підприємства та громадяни будуть надовго позбавлені гарантій і можливостей купувати газ та електроенергію за конкурентними цінами, вибирати собі енергопостачальників, а загалом всі українці будуть позбавлені права на вибір, на енергетичну свободу.

Експерт також підкреслила, що відмова України від зобов’язань виконувати так званий другий енергопакет знімає обмеження щодо створення газового консорціуму (чи то СП) між «Нафтогазом» і «Газпромом». При цьому «Газпром» зможе отримати контрольний пакет, а в перспективі - всі 100% української ГТС, як це сталося з газотранспортною системою Республіки Білорусь.

В електроенергетиці, за її словами, це призведе до посилення тиску з метою надання тепер уже електроенергетичних мереж для транзиту дешевшої російської електроенергії завдяки можливості вставок постійного струму, а не синхронізації з енергосистемою ЄС.

Детальніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» у статті Алли Єрьоменко «Трубу - Росії = «труба» Україні».