UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відповідальний за закупівлі в Міноборони Лієв з літа 2022 року проходив в кримільній справі про перешкоджання діяльності ЗСУ - депутат

Цю подробицю біографії фігуранта скандала із закупівлями в Міноборони Олександра Лієва повідомила Служба безпеки України у відповіді на запит народного депутата Юрчишина.

Відповідального за закупівлі у Міністерстві оборони керівника департаменту Олександра Лієва залишали на посаді навіть після того, як чиновник влітку 2022 року став фігурантом кримінального провадження про перешкоджання діяльності Збройним Силам України. Про це повідомив  народний депутат Ярослав Юрчишин з посиланням на відповідь на депутатський запит, отриману з СБУ.

"Отримав відповідь на моє депутатське звернення стосовно Олександра Лієва. Того самого т.в.о. керівника департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки, який звільнився за власним бажанням з Міністерства оборони", – повідомив Юрчишин.

За словами Юрчишина, сам Лієв стверджує, що проходить у цій справі як свідок.

Водночас депутат звертає увагу, що СБУ провела обшуки у Лієва  за місцем проживання саме в кримінальному провадженні, яке було відкрите в серпні 2022 року. Слідство наразі триває.  
Нагадаємо, стаття 114-1 Кримінального кодексу передбачає відповідальність за  перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період. В залежності від тяжкості звинувачень, передбачає кримінальну відповідальність на строк від п’яти до п'ятнадцяти років.

Раніше антикорупційний активіст, голова правління громадської організації "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін детально розписав деталі біографії Лієва, уродженця міста м. Ухта Республіки Комі РФ.

Так, наприклад, за часів президентства Віктора Януковича  він був міністром курортів та туризму АР Крим та на цій посаді втрапив у скандал, коли у 2013 році отримав орденом святой Анни Трєтьєй Стєпєні від Глави російського Імпєраторського Дома Государині Вєлікой Княгіні Марії Владіміровни. Тоді міністр українського Криму прокоментував нагороду російської "імператриці" словами "Служу Отечеству!", але після шквалу критики видалив пост.

На початку окупації Криму 5 березня 2014 року Олександр Лієв в інтерв'ю Громадському закликав  "почути Крим" і "легалізувати референдум" про його статус. Тоді ж він натякнув, що був готовий працювати в окупаційному уряді Аксьонова.

У 2006 році Лієв блокував вʼїзд українським військовим морякам на територію українських маяків, які займали російські війська, та був членом "тіньового уряду" Криму, який навіть визнала Росія.
Також ще з Криму за Лієвим тягнеться шлейф корупційних історій. 

У 2017 році родина Лієва почала активно купувати нерухомість в Києві. Зокрема дружина Тетяна оформила на себе трикімнатну квартиру площею у 201,4 кв м в центрі Києва на вулиці Січових Стрільців, а ще одну, площею 38,7 кв м, вона придбала уже на початку 2019 року.

Дружина Тетяна Лієва є бенефіціарною власницею ТОВ "Зручно". Товариство не відрізнялося значними оборотами у 2020-2021 роках, проте отримувало державні тендери з послуг з розміщення текстової інформації, графічних елементів, зображень на веб-порталі "Zruchno.Travel".

Нагадаємо також, раніше ZN.UA оприлюднило розслідування щодо закупівель Міноборони продовольства для армії. У матеріалі йдеться, що міністерство підписало угоду на 13 мільярдів із фірмою зі статутним капіталом у тисячу гривень. Тобто, МО під час війни уклало угоду з фірмою–"прокладкою".

Після кількох заяв про "інформаційну атаку" міністр оборони Олексій Резніков врешті заявив плани створити нову, "більш гнучку" систему харчування для ЗСУ на тлі розслідування щодо корупційних закупівель в Міноборони. Однак на практиці Міноборони вирішило сховати ціни на продукти харчування в усіх доступних контрактах та навіть видаткових накладних.

Подробиці історії читайте у статті Юрія Ніколова "Тилові щури Міноборони під час війни "пилять" на продовольстві для ЗСУ більше, ніж за мирного життя".