UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відновлення доходів до довоєнного рівня триватиме п’ять років

На разі ринок праці та падіння зарплат, за словами аналітиків, уже пройшли нульову точку падіння.

Кількість відгуків українців на відкриті вакансії б’є перевищує довоєнний рівень у п’ять разів. При цьому майже в усіх професійних сферах триває зниження заробітних плат, йдеться в дослідженні аналітичного центру кадрового порталу grc.ua.

Аналітики зазначають, що ринок праці уже пройшов нульову позначку повного падіння, коли на початку війни не було ані нових вакансій, ані нових резюме.

«Станом на початок червня ті компанії, що мали змогу відновити свою комерційну діяльність, зробили це. Проте роботи значно менше, аніж охочих її отримати. Ринок праці перебуває у стані ринку роботодавця. Роботодавці теж зазнали негативного впливу війни. Частина економіки досі не працює, обсяги комерційної діяльності великої частки компаній не повернулися до попереднього рівня, тому бізнес оптимізує витрати та дуже часто скорочує розмір заробітних плат як діючим, так і новим працівникам», - кажуть експерти.

Водночас зниження зарплат не завжди залежить від затребуваності професій. До прикладу, сфера продажів, будівельники, фахівці сфери транспорту та робітничий персонал зараз серед найзатребуваніших спеціалістів, проте середній рівень зарплат для них теж знизився.

Загальна тенденція зниження зарплатні поки не зачепила лише кілька професійних сфер. Серед них вищий менеджмент, сільське господарство, медицина та фармацевтика, маркетинг, реклама та PR. На зарплати в ІТ-сфері війна майже не вплинула. 

«В умовах невизначеності та нестабільно діючої економіки повернення до довоєнного рівню зарплат в усіх професійних сферах поки неможливе. Чим довше триватиме війна, тим складніше буде відновлювати й комерційну діяльність бізнесу, й економіку загалом. За найоптимістичнішими прогнозами відновлення доходів до довоєнного рівня триватиме 3-5 років», - підкреслюють аналітики.

Ситуації сприятиме, по-перше, повернення в Україну кваліфікованих спеціалістів, а по-друге, фінансова допомога, яку можуть надати іноземні партнери для відновлення української економіки.

Щоправда, досвід виходу з кризи 2014 року показав, що швидке повернення зарплат до попередніх цифр можливе лише у гривні. Після падіння на початку війни позитивні тенденції стабілізації та зростання вдалось зафіксувати лише у першому півріччі 2016 року. А от наближення зарплат до рівня 2013 року у доларовому еквіваленті відбулося лише у 2019/2020 року, перед тим, як ринок праці потрапив у чергову кризу.

Водночас експерти кажуть, що подальше зниження заробітних плат зараз не очікується, адже бізнес адаптувався до діяльності в нових умовах війни.

Читайте також: 17% українського бізнесу наразі призупинили свою діяльність — міністр фінансів

Щомісячні видатки України в період війни перевищують 200 млрд грн, тоді як за рахунок податків бюджет отримує 54-56 млрд грн. При цьому більшість коштів йде на армію та військові потреби, а також виплату обов’язкових соціальних гарантій.