UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відмова Росії від "Південного потоку" йде на користь Україні – Die Zeit

Оглядач пише, що тепер Москва повинна стати дуже зацікавлена в стабілізації і України, цілісність якої вона порушила.

Україна залишається у виграші від того, що Росія відмовилася від свого найбільшого інфраструктурного проекту в Європі – газопроводу "Південний потік".

Про це сьогодні пише німецьке видання Die Zeit, оглядач якого пригадує, як урочисто голова "Газпрому" відкривав початок будівництва скандальної ГТС, яка повинна була б доправляти газ з Росії в Південну Європу в обхід України.

Нині ж в Анкарі він просто вийшов до журналістів і сказав: "Це все, проект закрито". Президент Росії Володимир Путін звинуватив Євросоюз у перешкоджанні побудови "Південного потоку".

"Але це не означає, що "Газпром" піде з європейського ринку. Європа, як і раніше, буде для російської компанії головним майданчиком для продажу енергоносіїв, оскільки багато європейських країн залежать від російського газу. Крім того, через оголошений трубопровід в Туреччину чимало газу буде йти в Європу", - пише оглядач.

Разом з тим, "Південний потік" був швидше політичним проектом, ніж торговельним. Кремль намагався обійти свого головного партнера в транзиті газу в Європу – Україну. А також російська сторона хотіла покласти край європейському проекту Nabocco. Критики в Брюсселі говорили, що Росія намагається взяти Європу "в лещата".

Враховуючи політичне підґрунтя "Південного потоку", від його закриття виграє Україна.

"Уряд в Києві може видихнути з полегшенням. Україна впродовж найближчих років буде головним транзитером газу з Росії в Європу. Тому Москва тепер значно більше зацікавлена в стабільності сусідньої країни", - йдеться в статті.

Крім того, тепер Україна має додатковий "козир в рукаві", який їй знадобиться в пошуках фінансів на реконструкцію своєї ГТС.

"Рішення Путіна щодо "Південного потоку" дає зрозуміти, що час, коли Росія безтурботно витрачала гроші, минув", - пише оглядач.

Сьогодні стало відомо, що експорт газу з Росії в Євросоюз впавна чверть. Ця інформація з'явилася на фоні заяви президента Росії Володимира Путіна про те, що його країна відмовляється від будівництва "Південного потоку".

До вчорашньої заяви російська влада і Путін зокрема вмовляли ЄС розблокувати "Південний потік" через "проблеми" з транзитом. Крім того, Кремль намагався тиснути на Болгарію і Сербію, щоб вони продовжили спорудження газопроводу на своїй території.