UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відключення РФ від SWIFT: чим це загрожує росіянам

Росіяни знайдуть заміну, але зіштовхнуться із проблемами.

SWIFT це фактично месенджер, у якому фінансисти всього світу обмінюються платіжними дорученнями, підтвердженнями угод та іншою фінансовою документацією. Він багато спрощує, але заміну можуть знайти, розповів Олексій Калмиков, кореспондент російської служби Бі-Бі-Сі.

«Можна провести дуже грубу побутову аналогію. Навіщо городити город і спілкуватися з бабусею у Viber, з сусідами – у WhatsApp, з друзями – у Telegram, а з колегами – у Slack, якщо є один перевірений та надійний канал зв'язку, до якого всі у будь-якому разі підключені? Для банків це SWIFT», - вважає він.

За його словами, це не платіжна система, але головний та єдиний універсальний канал передачі розпоряджень про переказ грошей та інших цінностей між 11 тисячами фінансових та нефінансових організацій практично у всіх країнах планети. У рік через SWIFT пересилається понад 5 млрд. таких повідомлень.

В окремих країнах - від США до Росії - є власні системи внутрішніх комунікацій між банками, проте навіть там багато хто вважає за краще використовувати SWIFT, оскільки зручніше, та й усі розпорядження про платежі в іноземній валюті все одно вирушають через цю систему.

Однак відключення від нього не скасовує інших каналів зв'язку. Зрештою SWIFT прийшов на зміну телефону, пневмопошті та телексу в 1973 році, а з тих пір світ пережив кілька революцій у телекомунікаціях та шифруванні – від факсу та імейлу до блокчейну.

Чим загрожує відключення SWIFT для російських банків?

Відключення від SWIFT схоже на ситуацію, коли банку відключили міжнародну телефонну лінію або перерізали інтернет-кабель, за яким він віддає розпорядження про перекази грошей, дорогоцінних металів і цінних паперів зі своїх рахунків в інших банках. Незручно, але не кінець світу. Можна листом, звичайно, або факсом – але це довго та дорого.

Це перша проблема. Переведення банківського обслуговування в кам'яний вік, подорожчання та різке уповільнення фінансових потоків в епоху глобальної торгівлі та міжнародних технологічних та збутових ланцюжків завдасть серйозного удару по бізнесу.

Друга проблема – репутаційна.

Країнові санкції, які змушували SWIFT відключати банки, вводилися досі лише проти Ірану та Північної Кореї. Якщо Росія опиниться в компанії запеклих відщепенців міжнародного співтовариства, то багато західних банків і компаній самі відмовляться від роботи в країні та співпраці з російським бізнесом і державою.

Чи зможуть росіяни розплачуватись картами в Росії та відкривати валютні рахунки у разі відключення SWIFT?

Якщо коротко – так, зможуть.

Оскільки росіяни розраховуються між собою лише в рублях, необхідності відправляти доручення про їхні операції в банки-кореспонденти за кордоном немає, а отже, і відключення SWIFT затримки внутрішніх рублевих платежів не викличе.

Аналогічна ситуація із платіжними картками. Міжнародні лідери Visa та MasterCard ще у 2015 році домовилися перевести процесинг та кліринг внутрішньоросійських платежів до Росії. Але якщо що – у країні є власна національна платіжна система "Світ".

Що стосується рахунків в іноземній валюті, то знову ж таки відключення банку від SWIFT не змусить вкладників конвертувати всі заощадження в рублі. Оскільки SWIFT лише пересилає доручення до банків-кореспондентів, у яких у російських банків відкриті відповідні кореспондентські рахунки в доларах, євро, фунтах або юанях. Тобто технічно відключення від SWIFT лише ускладнює передачу розпоряджень про переказ цих грошей на інші рахунки, але не змушує відмовлятися від них.

Якщо США і Євросоюз захочуть обмежити доступ росіян до доларів і євро, для цього у них є міцніша дубина відключення SWIFT - прямі санкції проти російських банків і компаній, які позбавлять їх можливості відкривати кореспондентські рахунки в західних банках і, отже, проводити валютні операції.