UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вибрані владою драйвери зростання ВВП України не можуть стимулювати економіку – експерт

Точки зростання ВВП слабо корелюють з обсягами і динамікою ВВП.

Точки зростання ВВП України, які вибрала чинна влада, не забезпечать країні економічне зростання. Про це для DT.UA пише Павло Гайдуцький, академік НААН, директор Інституту стратегічних оцінок при Президентському фонді Леоніда Кучми "Україна".

"Разом з тим нинішній уряд задекларував своє бачення точок росту. Такими точками названі: легалізація грального бізнесу; масова приватизація, включаючи нафтогазовий комплекс і залізницю; відкриття ринку землі; пільгове іпотечне кредитування; IT-сектор і іноземні інвестиції. Але ці точки зростання слабо корелюють з обсягами і динамікою ВВП", - вважає експерт.

Наприклад, за його словами, лібералізація грального бізнесу може збільшити доходи держбюджету максимум на 10 млрд грн. Це мізер для ВВП.

"Це ж стосується і ІТ-сектору. Обсяги його експорту, можуть скласти приблизно 6 млрд дол. у рік. З урахуванням імпорту програмного забезпечення (пз) чисте сальдо для економіки - близько 4 млрд дол. Це теж мізер для ВВП. З таким рівнем капіталізації ця галузь навіть через десять років не зможе бути драйвером економіки. Адже Україна за рівнем розвитку IT-галузі, що знаходиться в четвертій десятці країн. Лідерами є Індія (експорт на 100 млрд дол.) і Китай (40 млрд), з якими Україні конкурувати на світовому ринку ІТ нереально", - вважає автор статті.

Щодо приватизації, то вона практично завершена.

"А об'єкти - знецінилися. Так, Одеський припортовий завод, за який колись-то інвестори обіцяли 1,5 млрд дол., в 2017-2018 роках не змогли продати навіть за 150 млн. Подібний перелік можна продовжити. І не випадково за останні п'ять років плани по надходженням від приватизації виконувалися на 10-15%? Ще більш примарним виглядає відкриття ринку землі: тут мова йде про механізм функціонування, а не про джерело фінансування. Ринок землі не можна прирівнювати до приватизації держпідприємств: це різні речі", - запевнив Гайдуцький.

За його словами, стосовно пільгового іпотечного кредитування існує низка банківських та галузевих проблем. У банків немає достатніх і "довгих" ресурсів для іпотеки. Сектор будівництва житла, який можна стимулювати з допомогою іпотеки, становить поки 2-3% ВВП.

Більш детально щодо потенціалу росту ВВП України та міжнародних інвестицій читайте у статті Павла Гайдуцького, академіка НААН, директора Інституту стратегічних оцінок при Президентському фонді Леоніда Кучми "Україна", "Зростання ВВП на 40%: як неможливе зробити можливим?" для "Дзеркала тижня. Україна".