UA / RU
Підтримати ZN.ua

Виборча кампанія в Раду не підкосила курс гривні

Прогнози експертів про різку девальвацію гривні напередодні виборів не виправдалися - НБУ зі свого боку використав усі можливі інструменти. Подальшу долю курсу визначить нинішній тиждень. При цьому банкіри не бачать причин подорожчання долара понад 8,2 грн.

Національний банк України своїми зусиллями щодо підтримки стабільного курсу гривні до долара збільшили дефіцит національної валюти в останні дні перед виборами в Раду.

Зокрема, середньозважена вартість овернайта («нічних» кредитів - ред.) досягла 35,6% річних. Так дорого коротка гривня на міжбанку не коштувала вже більше 3,5 років з березня 2009-го.

Банкіри пояснюють збільшення дефіциту гривні інтервенціями НБУ. "Нацбанк продавав через «Ощадбанк» долари, щоб задовольнити підвищений попит банків, тому гривня виводилася з ринку, і ціна на неї підвищилася", - пояснив "Коммерсантъ-Украина" заступник голови правління-скарбник "Дочірнього банку Сбербанку Росії" Дмитро Золотько.

Експерти прогнозують більш гнучкий курс валют після виборів, але без різких «стрибків»

Втім, реакція НБУ була вимушеною. "З боку населення і підприємств останнім часом спостерігається не ажіотажний, але вельми підвищений попит на долари. Нацбанк хотів за всяку ціну утримати курс, тому продавав валюту. Фактично зараз ринок працює в ручному управлінні, але це допомагає. Ситуація хоч і не ідеальна, але вона знаходиться під контролем", - говорить скарбник одного з банків.

Тим не менш, своєї мети НБУ досяг - стрибка курсу перед виборами вдалося не допустити - в п'ятницю угоди на міжбанку полягали в діапазоні 8,166-8,171 грн. У роздробі банки продавали валюту по 8,18-8,19 грн/$.

На готівковому ж ринку збереженню стабільного курсу сприяли погрози НБУ застосувати санкції до банків та їхніх керівників - регулятор пообіцяв вживати жорстких заходів за відмову продавати готівкову валюту фізособам, якщо вона є в касах.

Банки визнають існування обмежень в окремих касах, проте називають ці заходи вимушеними. "Банкірів теж можна зрозуміти. Якщо людина купує $1 тис., то ніхто їй не відмовить, але якщо вона хоче купити відразу $20 тис., то є велика ймовірність, що ці гроші підуть на чорний ринок, де будуть продаватися за завищеною ціною", - розповідає один з банкірів.

Жоден з банків не ризикнув виставити долар дорожче 8,2 грн/$, але в деяких агентських мережах Києва вчора долар продавали по 8,3 грн. "Агенти - це не банки, тому можуть виставляти будь-яку ціну. Дивно, що люди все одно йдуть до них, хоча в банківських відділеннях ціна долара мінімум на 10 коп. менша", - говорить директор казначейства іншого банку.

У Нацбанку відзначають, що спекулянти намагаються використати політичну невизначеність для розгойдування готівкового валютного ринку.

"Це типова поведінка населення - і перш за все спекулянтів - напередодні виборів. Як тільки пройдуть вибори, на наступний місяць увійдемо у нормальний ритм роботи", - заявила заступник глави НБУ Віра Ричаківська.

Банкіри поки обіцяють утримувати курс долара стабільним. "Готівковий курс залежить від безготівкового, який зараз становить 8,16-8,17 грн, тому банкам немає сенсу дорого продавати валюту населенню. Окрім того, у НБУ є важелі впливу на банки, - відзначає Дмитро Золотько. - Поки складно сказати, що буде найближчим часом - ще немає реакції на вибори. Цей тиждень все покаже". !zn

Читайте также:

Азаров знову пообіцяв, що обвалу гривні після виборів не буде

За два дні до виборів з обмінників на Хрещатику зникли долари

Аналітики Goldman Sachs упевнені, що уряд піде на девальвацію гривні

У НБУ стверджують, що девальваційні очікування - ірраціональні