Верховний суд України відхилив касаційну скаргу Національного банку і дозволив одній з компаній олігарха Ігоря Коломойського не погашати частину заборгованості перед НБУ. Йдеться про стягнення іпотеки з ТОВ "Хаджибей" у рахунок погашення кредитів рефінансування, виданих "Приватбанку" до націоналізації, за яким ця фірма виступила поручителем.
У НБУ наголосили, що для винесення рішення на користь ТОВ "Хаджибей" колегії суддів знадобилося менше хвилини – саме стільки судді пробули в нарадчій кімнаті.
"До націоналізації "Приватбанку" ексвласники банку та пов'язані з ними компанії поручилися перед Національним банком власними доходами і майном, що заборгованість за кредитами рефінансування буде погашенп. Сьогодні обсяг такої заборгованості становить 7,6 млрд грн. Національний банк для погашення частини боргу, хотів стягнути заставне майно ТОВ "Гаджибей", а саме дві земельні ділянки в Одеській області", - йдеться в повідомленні прес-служби Нацбанку, поширеному в середу, 21 січня.
Згідно з рішенням Верховного суду, НБУ для погашення боргу може стягнути заставу з ТОВ "Гаджибей" лише в разі неможливості списання коштів з банківських рахунків "Приватбанку".
"Таке рішення створює ризик, коли ексвласники "Приватбанку" зможуть уникнути відповідальності за невиконання взятих на себе зобов'язань", - констатували в Нацбанку.
21 грудня 2016 року "Приватбанк" перейшов у державну власність. Держава отримала 100% в його капіталі, фінустанову було докапитализировано на суму 116,8 млрд грн. В кінці червня 2017 року Кабмін вирішив докапіталізувати банк ще на 38,5 млрд гривень на підставі пропозицій НБУ та висновку незалежного аудитора - компанії EY.
Сьогодні суди різних інстанцій розглядають сотні проваджень, пов'язаних із "Приватбанком". Його колишні власники Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов оскаржують в судах законність націоналізації банку, і українські суди вже прийняли ряд рішень на користь позивачів. Невизначеність із "Приватбанком" істотно ускладнює переговори з МВФ. У Фонді побоюються, що рішення про націоналізацію можуть переглянути.
Тим часом "Приватбанк" судиться з колишніми власниками в Лондоні.Апеляційний суд Англії та Уельсу став на бік "Приватбанку", підтвердивши право позивача на розгляд справи про виведення коштів власниками банку саме у британської юрисдикції. Наказ про всесвітній арешт активів Коломойського, винесений у грудні 2017 року, залишається чиннимо винесення судового рішення по суті.
Докладніше читайте в статті Юлії Самаєвої "Схема Optima" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".