UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Велика відбудова»: як на Дніпропетровщині зникають бюджетні мільярди за підтримки Офісу президента — розслідування

 Дніпропетровщина є рекордсменом з фінансуванням відбудови доріг.

Незважаючи на війну та нестачу грошей на різні цілі, на доріги на Дніпропетровщині ресурси знайшлися. Починаючи з березня одна приватна компанія отримала на ці цілі вже 1,5 мільярда гривень, й таким чином було встановлено рекорд з фінансування відбудови доріг по всій Україні. Мова йде про компанію «Будінвест Інжиніринг», повідомляє «Радіо Свобода» з посиланням на розслідування «Схем».

Феномен 

Журналісти встановили, що співвласниця компанії тісно пов'язана з головою Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентином Резніченком, з яким регулярно подорожувала за кордон. Саме очолювана ним ОВА вирішує, кому, на що, і в яких обсягах виділяти бюджетні кошти.

«Другу половину компанії, що освоює мільярди під час активної фази війни, через наближену особу можуть контролювати бізнесмени-брати Дубинські, яких держава-партнер України – Сполучені Штати Америки офіційно оголосили у розшук через підозру у фінансових махінаціях», - йдеться у статті.

«Феноменальність успіху цієї фірми полягала в тому, що за три літні місяці вона отримала вже мільярд гривень за ремонт доріг на Дніпропетровщині. Це аномальний перекіс, порівняно з іншими українськими регіонами», – розповів Ніколов, який першим публічно звернув на це увагу у своєму розслідуванні на сайті «Наші Гроші».

При цьому, дорожна інфраструктура Дніпропетровщини не зазнала значних руйнувань, у порівнянні з іншими регіонами, де велися активні бойові дії, кажуть аналітики проєкту KSE Institute «Росія заплатить».

«Схеми», що використовуються 

«Будінвест Інжиніринг» вдається одразу до декількох підозрілих схем.

Перша схема. Ключові субпідрядники, з якими співпрацює фірма «Будінвест» – а це, зокрема, ТОВ «БНМ», ТОВ «ДЗМК», ТОВ «Максі-буд плюс» – за документами не закуповують матеріалів для дорожних робіт у таких обсягах, в яких продають їх «Будінвесту».

Один із прикладів – це фірма «БНМ» зі статутним капіталом у 5 тисяч гривень. За весь 2022 рік року вона купила у своїх контрагентів загалом всього 1300 тонн піску, щебеню та щебнево-піщаної суміші. А ось продала цих же будматеріалів у майже сто разів більше – загалом понад 100 тисяч тонн.

Друга схема. Це суттєве зростання ціни на будівельні матеріали на шляху від виробника до державного контракту. Вартість матеріалів завищеною у декілька разів, і це впливає на кінцеву вартість робіт.

Третя схема. Сумнівні субпідрядники. Торік Державна податкова служба визнала «Максі-буд Плюс» «ризиковим платником податків», зокрема, через те, що на фірмі з мільйонними виторгами (приміром, понад 300 млн грн тільки за період повномасштабного вторгнення) працює… 1(одна) людина. Хоча потім суд став на бік фірми.

Позиція Офісу президента

На запит журналістів в ОП відповіли: «офіс Президента України не є розпорядником коштів місцевих бюджетів», і що це питання «знаходиться в компетенції місцевої влади та профільних міністерств».

Однак розслідувачі з’ясували зв'язок ОП з Валентином Резніченком.

«Юрій Голик – це зв’язок, який робить очільника Дніпропетровщини набагато ближчим до ОП в питаннях координації «великої відбудови», аніж будь-який очільник іншої області України», - йдеться у матеріалі.

Голик де-юре немає жодної офіційної посади, але де-факто глибоко залучений у ці процеси – у ЗМІ його зазвичай називають «куратором» «Великого будівництва». Сам він себе характеризує як «консультант» президентського проєкту. Наразі він так само інтегрований у процеси відбудови інфраструктури України, зокрема супроводжує Кирила Тимошенка під час поїздок у постраждалі регіони.

Читайте також: США заявили про термінову допомогу на відновлення енергосистеми України

Нагадаємо, що у 2023 році у державному бюджеті буде закладено 35,5 млрд. грн. на Фонд ліквідації наслідків збройної агресії.