UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вашингтон наполягає на більш жорстких діях проти банків, пов’язаних із Росією — Reuters  

10 пакет санкцій проти Росії досі обговорюється.

Сполучені Штати можуть накласти санкції на більшу кількість пов’язаних із Росією банків, а також посилять заходи проти будь-якого ухилення від них. Про це повідомляє Reuters  із посиланням на високопосадовця США.

Ці коментарі стосуються узгодження західними дипломатами нового пакету санкцій до річниці вторгнення Росії в Україну 24 лютого.

«Ми вже знерухомили близько 80% активів у російському банківському секторі. Зараз ми розглядаємо додаткові банки та фінансові установи, щоб з’ясувати за допомогою яких з них Росія має справу із зовнішнім світом. Цілком можливо, що ми вживемо більше дій», — повідомив Джеймс О’Брайен, голова Управління з координації санкцій Державного департаменту США.

Невдовзі після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Захід заблокував доступ кількох російських банків до міжнародної платіжної системи SWIFT, в результаті чого банки Сбербанк і ВТБ  були змушені припинити роботу в більшій частині Європи.

Крім того, західні уряди заморозили близько 300 мільярдів доларів резервів російського центрального банку.

Але не всі зв’язки були розірвані. Деякі європейські банки, включно з UniCredit   і Raiffeisen Bank International, мають в Росії великий бізнес і повинні дотримуватися місцевих правил, зокрема — надавати війсьовим РФ платіжні канікули.

А Газпромбанк, фінансовий підрозділ російського експортера газу «Газпрому», уникнув суворих санкцій частково через те, що він обробляє платежі за енергію.

Читайте також: Китай, Туреччина та ОАЕ не хочуть працювати з підсанкційними російськими банками – віце-президент Росбанку

За даними офіційних осіб ЄС, наразі незрозуміло наскільки амбітними будуть нові обмеження, адже деякі європейські країни, зокрема Угорщина та, меншою мірою, Німеччина, прагнуть пом’якшити подальші рестрикції, аби зменшити економічний вплив.

В санкційному питанні Сполучені Штати та Європейський Союз прагнули виступити єдиним фронтом, хоча їх обмеження і відрізняються, частково тому, що Європа має більш тісні економічні зв’язки з Росією.

Читайте також: Глава уряду Чехії виступає за міжнародну ізоляцію Росії та посилення санкцій

Двоє європейських чиновників на умовах анонімності повідомили, що додаткові фінансові санкції можливі, однак спроби націлити їх на ядерний сектор Росії, за які також виступає Польща, навряд чи будуть успішними. Так, Угорщина вже заявила, що накладе вето на такий крок.

Один із співрозмовників також повідомив, що будь-яка спроба націлитися на Газпромбанк зустрічає опір у Європі через його важливість у обробці платежів за російський газ, який досі  використовується Угорщиною та іншими країнами ЄС.

О'Браєн повідомив, що Сполучені Штати та ЄС сподіваються зробити чинні санкції більш ефективними.

«Зараз ми розглядаємо, які санкції, включаючи фінансові, є найбільш ефективними і вживемо додаткові заходи для збільшення інтенсивності примусових дій», — сказав він.

Хоча санкції дозволяють торгівлю російською нафтою та іншими продуктами, Сполучені Штати перевірятимуть банки та їхніх клієнтів.

«Ми завжди шукаємо, які компанії та сторони можуть отримати вигоду від фінансових операцій, пов'язаних з Росією», — сказав він.

Сполучені Штати мають вплив, щоб посилити санкції, оскільки саме долар США займає центральне місце у світовій торгівлі, тоді як ЄС залежить від різних урядів блоку, деякі з яких мають мізерні ресурси.

Упродовж останнього року Міністерство фінансів США застосувало санкції до понад 100 осіб і організацій, які намагалися обійти російські обмеження, і висунуло звинувачення у порушеннях відомим російським олігархам.

Читайте також: У США зросло число звернень про порушення банками санкцій завдяки новому закону – Bloomberg

За словами людей, обізнаних з цим питанням, Німеччині, навпаки, було важко застосувати санкції проти олігархів через юридичні обмеження та залежність від багатьох органів влади.

«Цього року ми маємо зосередитися на тому, щоб переконатися, що ми унеможливимо ухиляння від санкцій», — заявила Франциска Брантнер, державний секретар міністерства економіки Німеччини. 

Саме про це, за її словами, йдеться в десятому пакеті санкцій.

Читайте також: Прогноз МВФ щодо Росії надто райдужний – Reuters

«Росія активно шукає способи обійти західні санкції», — заявив нещодавно комісар ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, також додавши, що нові заходи ЄС будуть спрямовані на «обмеження обходу санкцій».

«Є готовність йти далі в рамках усього Європейського Союзу. Ми всі приголомшені триваючою російською агресією в Україні», — сказав цього тижня журналістам міністр фінансів Ірландії Майкл Макграт.

Аналітики кажуть, що є багато можливостей для посилення санкцій проти Росії.

«Хоча більшість важливих російських банків під санкціями, за межами цього периметру є багато лазівок, на які варто звернути увагу», — сказав Ніколас Верон, вашингтонський аналітичний центр Інституту міжнародної економіки Петерсона.

Гунтрам Вольф, генеральний директор берлінського аналітичного центру Німецької ради з міжнародних відносин, вважає, що для оснащення своєї армії Росія використовує банківські доларові рахунки, а отже більш жорсткі фінансові санкції ще більше підірвуть російську армію.

Як повідомляли російські ЗМІ, Центробанк РФ готується до «болючих рішень». А Мінфін США вже заявив, що найближчими місяцями зосередить свої зусилля на боротьбі з посередниками та постачальниками з третіх країн, які допомагають Росії ухилятися від західних санкцій.

Тим часом президент України Володимир Зеленський заявив, що РФ збільшує темп адаптації до європейських санкцій і цьому необхідно завадити. Він назвав це питання одним із найважливіших загальноєвропейських завдань щодо санкційної політики проти агресора.