UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВАКС оприлюднив текст рішення у справі ексміністра Омеляна

Суд визнав недоведеними аргументи сторони звинувачення.

Вищий антикорупційний суд оприлюднив текст вироку у справі ексміністра Володимира Омеляна - з аргументацією сторін, а також мотивами суду, які стали підставою для виправдання ексурядовця. З документом, що датований 18 жовтня 2021 року, можна ознайомитися в Єдиному реєстрі судових рішень.

Як випливає зі змісту оприлюдненого вироку, ВАКС визнав недоведеними аргументи сторони звинувачення.

"Судом встановлено відсутність в діях обвинуваченого обов'язкових елементів складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 211 КК України, а саме - об'єкту, об'єктивної і суб'єктивної сторони, суд, керуючись вказаними вище положеннями КПК України, визнає обвинуваченого невинуватим у вчиненні інкримінованого йому злочину, а пред'явлене йому обвинувачення - недоведеним", - йдеться в мотивувальній частині вироку.

Як вказує ВАКС, більшість допитаних в ході судового розгляду свідків вказали, що рішення про зниження ставок портових зборів, що ставилося в провину Омеляну, стало результатом довготривалих переговорів, нарад і зустрічей з бізнесом та викликано численними зверненнями бізнес-асоціацій та вітчизняних виробників.

Крім того, підписуючи наказ про зниження ставок портових зборів ексміністр Омелян фактично виконував рішення Кабміну щодо підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняних виробників та морських портів.

"6 грудня 2017 року відбулося засідання КМУ, на якому, серед іншого, було прийнято постанову № 990 «Деякі питання підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняних виробників та морських портів», згідно з п. 2 якої Мінінфраструктури разом з Мінфіном, Мінекономрозвитку, ДРС України та Мін'юстом доручалось вжити заходів до зниження ставок корабельного, канального, маякового, санітарного, якірного, причального, адміністративного портового збору починаючи з 1 січня 2018 року", - зазначає суд.

Також не знайшли свого підтвердження і доводи прокурора про наявність в обвинуваченого злочинного наміру (бажання) на протиправне зменшення надходжень державного бюджету шляхом видання відповідного наказу.

"Зниження ставок портових зборів не ініціювалось безпосередньо обвинуваченим, не було його самостійним рішенням і останній не здійснював будь-якого неправомірного впливу на членів КМУ для його прийняття, натомість це питання було предметом довготривалих переговорів на урядовому рівні, на зустрічах з представниками бізнесу", - підкреслив суд.

Таким чином, судом не було встановлено, що ексміністр інфраструктури усвідомлював суспільно-небезпечний характер свого діяння та бажав вчинити суспільно небезпечне діяння. Тому колегія суддів констатувала відсутність ознак інкримінованого Володимиру Омеляну злочину.

Нагадаємо, кримінальне провадження відносно колишнього Міністра інфраструктури України Володимира Омеляна тривало два роки. У 2019 році НАБУ і САП повідомили про підозру Омеляну в скоєнні незаконних дій, унаслідок яких держбюджет недоотримав 30,5 млн грн. За даними слідства, в грудні 2017 року колишній міністр видав наказ про зменшення всіх портових зборів (крім маякового) на 20%. Водночас один із цих зборів - адміністративний, є дохідною частиною державного бюджету, тому змінити його розмір могла лише Верховна Рада, а не міністр.

У серпні НАБУ відзвітувало про завершення розслідування так званої «справи про портові збори».