Але найбільш драматичним є те, що керівництво нафтогазового сектору безпрецедентно - у два рази - збільшило відбір з підземних сховищ (ПСГ) накопиченого на зиму запасу природного газу. Це суперечить газовому балансу України, енергетичній безпеці країни та ставить під загрозу стабільне проходження опалювального сезону 2011-2012 років, вважає експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.
Він нагадав, що традиційно у листопаді «Нафтогаз» купує в середньому 4 млрд кубометрів газу. Ще близько 1,5 млрд відбирали з підземних сховищ. У теплому листопаді 2011 року «Нафтогаз» замість 1-1,5 млрд кубометрів відібрав із ПСГ 3 млрд. Це дозволило компанії заощадити і не закуповувати у «Газпрому» 1,5 млрд кубометрів газу. В іншому випадку сума листопадових постачань склала б не 1 млрд дол, а як мінімум 1,6 млрд.
«Якщо з метою економії коштів для розрахунків з «Газпромом» такий темп викачування газу з ПСГ України збережеться, то вже до 1 лютого 2012 року в підземних сховищах не залишиться і кубометра газу, що належить «Нафтогазу», - зазначає експерт. - За офіційною інформацією «Укртрансгазу» у ПСГ зберігається 20 млрд кубометрів газу. Але з цього обсягу тільки 10 млрд належить «Нафтогазу», а інші 10 млрд - іншим компаніям. І після 1 лютого у «Нафтогазу» буде тільки один шлях - відбирати з ПСГ чужий газ».
При цьому за спожитий газ у листопаді «Нафтогаз» ще залишається винним «Газпрому» 540 млн дол і, швидше за все, компанія знову візьме кредит у Росії, вважає Ю.Корольчук. Якби «Нафтогаз» удвічі не збільшив відбір газу з ПСГ, то, за його словами, борг склав би 1,1 млрд дол.
«Окрім розрахунків за газ російськими рублями ще одним «сюрпризом» грудня стало підкилимне підписання додаткової угоди між «Нафтогазом» і «Газпромом» про продовження термінів розрахунків за газ з 7 до 28 числа місяця, наступного за звітним. Але якщо у грудні-січні Україна і Росія не домовляться про нові умови постачань газу, то перенесення дати розрахунків на 28 число не врятує від подальших криз», - вважає експерт.