UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні почнуть переробляти ракетне паливо

Завтра, 5 квітня, на ДП "НВО" Павлоградський хімічний завод"(Дніпропетровська обл.) відбудеться запуск промислової установки з переробки твердого ракетного палива.

Як повідомив DT.UA директор заводу Леонід Шиман, повномасштабна установка з вилучення твердого ракетного палива дозволить з продуктивністю до 2 тисяч тонн на рік утилізувати тверде ракетне паливо, що знаходиться в корпусах від міжконтинентальних балістичних ракет SS-24 (РС-22 з української термінології).

«Якщо буде достатнє фінансування, це дозволить нам, - повідомив директор, - до кінця 2013 р. (максимум до середини 2014 р.) завершити утилізацію твердого ракетного палива.
Оскільки в нас зараз перша стадія проекту готова на 100 відсотків, третя - майже на 90, друга стадія - подрібнення, стабілізація і утилізація твердих відходів - готова десь на 30 відсотків. Таким чином, якщо буде виділено фінансування в 2011-2012 рр.., ми добудуємо ці об'єкти, паралельно з добудовою будемо проводити утилізацію ступенів ракет, які не підлягають подальшому зберіганню, а в цьому році їх планується утилізувати близько 300 тонн. І таким чином, закінчити успішно утилізацію того, що знаходилося у нас на зберіганні понад 27 років».

Л. Шиман також нагадав, що після зустрічі президента В. Януковича в квітні 2010 р. в Вашингтоні на ядерному саміті була досягнута домовленість з президентом Обамою про те, що американська сторона повертається в проект утилізації ТРП на ПХЗ. У червні представники Держдепартаменту і Міністерства оборони США відвідали Україні, де їм на вибір були представлені проекти, необхідні для реалізації програми утилізації ТРП. За свідченням Л. Шимана, один з цих проектів, пов'язаних з утилізацією порожніх корпусів і твердих відходів, включаючи відходи ТРП, американці взяли на себе повністю - від проектування до постачання устаткування, «але поставили умову: вони запускають цей проект, якщо Україну в березні 2011 запустить повномасштабний об'єкт
з вилучення твердого ракетного палива. Україна виконує взяті на себе зобов'язання і запускає цей об'єкт. А в квітні американська сторона планує запустити проект, який вони взяли на себе - з утилізації порожніх корпусів і твердого палива ».

«Таких установок, як ми запускаємо, в світі тільки дві - одна
в фірми «Тіокол», інша - у нас. Україна стала другою країною в світі, здатною в таких обсягах витягувати і утилізувати тверде ракетне паливо. А технологій, які дозволяють утилізувати тверде ракетне паливо, що знаходиться в ракетах SS-24 не має жодна країна в світі. І американці в тому числі, - повідомив директор ПХЗ - Реалізована програма також не має аналогів у світі. Американці після вилучення палива його спалюють. Росіяни спалюють все повністю. А ми паливо витягаємо і переробляємо його у вибухові матеріали, не забруднюючи навколишнє середовище. І повертаємо всі енергетичні матеріали в народне господарство. Використовуючи їх для видобутку корисних копалин. Таким чином, не витрачаючи газ, електроенергію, руду».

За свідченням Л. Шимана, надалі за цією технологією на ПХЗ
можна буде утилізувати близько 2 млн. тонн боєприпасів. З них близько 734 тисяч боєприпасів, які потребують негайної утилізації, знаходяться в арсеналах ВМСУ та інших військових з'єднань: «Все, що більше калібру 152 мм, може за допомогою цієї технології утилізуватися і повертатися в народне господарство»

«У результаті утилізації ТРП, ми отримуємо більш дешеві вибухові матеріали, їх висаджуємо на кар'єрах, де добувається граніт з якого робиться щебінь, який йде на програми з меншими витратами будівництва автомобільних доріг, інфраструктурних проектів, будівництво стадіонів, портів. Більше того, якщо Україн
і не потрібні дешеві будівельні матеріали, то вони будуть затребувані в інших країнах, нашими сусідами, де реалізуються колосальні інфраструктурні проекти - Сочі-2014, Універсіада в Казані в 2017 р., чемпіонат світу з футболу в 2018 р. У Білорусі зараз ідуть проекти будівництва житла, Польща готується до Євро-2012 і будує дороги. Прибалтика взяла майже 9 млрд. дол на чотири роки будівництва інфраструктури - там теж щебеню немає. Україна може отримати колосальний експортний потенціал завдяки продажу своїх будівельних матеріалів».

Нагадаємо, що в 1997 р. була прийнята державна програма утилізації міжконтинентальних балістичних ракет SS-24 в рамках виконання договору «Старт-1» зі скорочення стратегічних наступальних озброєнь, згідно з яким Україна взяла на себе зобов'язання про без'ядерний статус і ліквідаці
ю стратегічних наступальних озброєнь. Після знищення шахтних пускових установок, розформування.

43-ьої ракетної армії і розбирання ракет, ступені ракет з твердим ракетним паливом залишилися на зберіганні в Павлограді. У 2004 р. Україна прийняла рішення фінансувати програму утилізації самостійно.