UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ЄС радо купують кругляк під виглядом "паливних дров" – Сем Лоусон

"Ми маємо запрошення від міністра екології та українських законодавців до розмови з тим, аби за допомогою наших думок із приводу зменшення рівня корупції в лісовій галузі, вирішити цю проблему в Україні. Ми плануємо відвідати Україну, щоб представити ці ідеї", – говориться в інтерв'ю директора авторитетної міжнародної організації Earthsight Сема Лоусона, державному інформаційному агентству "Укрінформ".

В липні цього року Earthsight оприлюднила результати масштабного розслідування українського лісу в країни ЄС через підставні фірми за котрими стояли компанії-світові гіганти цієї індустрії.

Сем Лоусон розповів, що Earthsight проводить глобальні дослідження джерел постачання до Європи та США незаконно вирубаного на різних континентах лісу.

"Ми завжди зосереджували свою увагу власне на цьому. Раніше багато інших країн, особливо у тропіках, були предметом досліджень, і наших, і, зокрема Грінпісу, проте досі ніхто не зосереджував своєї уваги на Україні", - зауважує він.

Якщо поглянути на статистику, то з України до Європи потрапляє значно більше деревини, ніж із тропіків. З його слів, Earthsight почала досліджувати ситуацію в Україні ще на початку 2016 року.

"Ми, – каже він, – знали, що в Україні існує проблема корупції та незаконної вирубки лісу, тому й вирішили дослідити Україну як джерело деревини, що потрапляє до Європи".

"Компанії, зазначені в нашому дослідженні, – це і є ті, хто лобіює зняття мораторію на вивіз кругляку в ЄС".

"Нам імпонувала позитивна відповідь прем'єр-міністра, міністра екології та інших. Щодо позиції лісівників - то вона розчарувала. Державне агентство лісового господарства в Україні зробило деякі публічні заяви щодо нашої організації, які є неправдивими. Зрозумійте: ми отримуємо фінансування від благодійних і громадських організацій. Нас не фінансує ніхто інший! А щодо позиції лісівників, то, природно, що коли ви викриваєте корупцію такого рівня, саме такої реакції й треба очікувати. Але, зрештою, так, ми не сподівались, що в Україні це викличе настільки сильну реакцію. І в цілому, можна сказати, що реакція на нашу роботу була таки позитивною", – зазначив він.

Ряд українських ЗМІ приєдналися до розслідування англійських колег. У їхніх публікаціях пролунали звинувачення на адресу Генерального прокурора України Юрія Луценко, що не дає ходу розслідуванню справ про контрабанду лісу. Як відомо Держлісагентство України очолює колишній соратник Луценка Володимир Бондар.

"Однією з серйозних проблем в Україні є те…що вже тривають розслідування масштабної корупції у цих місцях. Проблема з такими розслідуваннями – у тому, що вони тривають вже 2, 3, а у випадку містера Сівця (головний лісівник часів Януковича – ред.) – вже 4 роки. Тому ми хотіли б, щоб ініціювали нові розслідування, однак нас найбільше непокоїть, що розслідування вже тривають і тягнуться надто довго, не приносячи результатів", – сказав Лоусон.