В результаті інституційних переговорів ЄС про надання Україні торгових преференцій сторони досягли компромісу, відповідно до якого квоти на томати, пшеницю, кукурудзу і мед будуть скорочені, а сечовина з пропозицій виключена. Тристоронні переговори відбулися у вівторок ввечері у Страсбурзі, повідомляє "УНІАН".
"Після бурхливих обговорень вдалося досягти сильного компромісу, на який погодилися всі три установи (Європарламент, Єврокомісія і Мальтійське головування). Він передбачає надання Україні преференцій на сільськогосподарські продукти, запропоновані Європейською комісією, причому п'ять з них частково відновлені, а з промислового комплексу видалена сечовина", - йдеться в повідомленні.
Встановлені наступні річні квоти: для меду - 2,5 тис тонн, томатів оброблених - 3,0 тис тонн, пшениці – 65,0 тис тонн, кукурудзи - 625,0 тис тонн, ячменю - 325,0 тис. тонн.
Узгоджений текст домовленостей, при наданні преференцій робить акцент на боротьбу з корупцією, яка є однією з умов надання таких поступок Україні. Крім того, товари, що вивозяться з підконтрольних сепаратистам територій, будуть предметом додаткових перевірок.
Також Єврокомісія зобов'язана більш детально звітувати про реалізацію цих преференцій.
"Ухвалене вчора рішення забезпечує підтримку торгівлі з Україною при одночасному захисті уразливих для фермерів і промисловості ЄС інтересів", - прокоментував доповідач від ЄП Ярослав Валенса результати переговорів.
Преференції будуть введені на строк до трьох років, в якості доповнення до Угоди про поглиблену і всеохоплюючу зону вільної торгівлі.
Нагадаємо, Європарламент підтримав пропозицію Єврокомісії про збільшення тарифних квот на мед, кукурудзу, ячмінь, овес, крупи і оброблене зерно, виноградний сік з України.
Як повідомлялося, за підсумками першого кварталу 2017 року Україна повністю вибрала річні квоти на безмитний експорт до ЄС за шістьма категоріями товарів: мед, цукор, крупи та борошно, оброблені томати, виноградний і яблучний сік, кукурудза.
За оцінками Мінекономіки, Україна увійшла топ-3 найбільших країн експортерів аграрної продукції на ринок Європейського союзу.