Із 2017 р. в Україні повноцінно функціонує схема завуальованої контрабанди дизпалива. Йдеться про надлишкові поставки авіаційного гасу. За вісім місяців 2018-го баланс ринку (імпорт+виробництво) становив 458 тис. т, тоді як аеропорти одержали 295 тис. т гасу. У невідомому напрямку "зникло" майже 160 тис. т, або третина обсягів.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Сергій Куюн, директор ТОВ "Консалтингова група А-95". За його словами, за 11 місяців уже було поставлено 690 тис. т авіапалива, а "зниклий" обсяг досягнув 250 тис. т. Втрати держбюджету від цієї схеми у 2018 р. становитимуть, імовірно, близько 1,35 млрд грн.
"Проведення лабораторних досліджень якості дизельного палива в південних регіонах країни й аналіз структури реалізації авіапалива і ДП дозволяють припустити, що авіагас додається в дизпаливо для зниження собівартості останнього за рахунок різниці в акцизах, - зазначає експерт. - Акциз на авіагас становить 21 євро/тис. л, на ДП - 139,5 євро. Авіапаливо з нижчою вартістю після розмитнення продають за ціною дорожчого дизпалива. Навар на кожному літрі - понад 4,5 грн".
Автор зазначає, що за два роки проблема дійшла до Кабміну, і в рамках бюджетного процесу прийняли низку нормативних заходів, покликаних закрити гасову діру. Віднині постачальник зобов'язаний одержати спеціальний сертифікат в аеропорту, при поставці видаватимуть вексель, а цільове використання палива слід підтверджувати пакетом документів. У цьому разі збережеться низька ставка акцизу, а решта палива обкладатиметься вдесятеро більшим податком - 210 євро/тис. л.
Детальніше про стан ринку паливно-мастильних матеріалів читайте в статті Сергія Куюна "Горючі підсумки: чим запам'ятався паливний ринок 2018 року" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".