UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні хочуть легалізувати ГМО-культури, які давно вирощуються, незважаючи на заборону

Третина кукурудзи і 70% соєвих бобів в Україні вже вирощуються з ГМО-насіння. Влада має намір легалізувати контрабанду. Громадські організації - проти.

Міністерство аграрної політики та продовольства ініціювало внесення змін до законодавства, які дозволять почати вирощувати в Україні ГМО-культури.

"Ми ініціювали питання часткового вирішення вирощування технічних культур - сої з ГМО-насіння, як це відбувається у Росії та країнах ЄС", - сказав виданню "Коммерсантъ-Україна" міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк. При цьому міністр не виключив, що слідом за соєю може бути дозволено вирощування в Україні кукурудзи з ГМО-насіння.

Як відзначає видання, в Україні вже є значний обсяг генно-модифікованих продуктів. "Сьогодні третина кукурудзи і 70% соєвих бобів в Україні виробляються з ГМО-насіння", - заявив президент Американської торгової палати в Україні Хорхе Зукоскі під час IV Українського зернового конгресу. З його оцінками згоден президент Української асоціації виробників і переробників сої Віктор Тимченко: "Незважаючи на дію закону про біобезпеку, який фактично забороняє використання ГМО-продукції в Україні, у країні вже давно вирощуються ГМО-культури. ГМО-насіння завозять контрабандою, оскільки немає належного контролю".

Президент Української зернової асоціації Володимир Клименко зазначає, що ГМО-насіння дозволяє не тільки домогтися більш високої врожайності сільгоспкультур - їх можна висаджувати у несприятливих природно-кліматичних зонах. "Вирощування ГМО-культур - це шанс для України. Без ГМО-продукції населення світу приречене на вимирання. До 2050 року очікується зростання населення з нинішніх 7 млрд до 9 млрд людей, і прогодувати всіх без ГМО-продукції не вдасться", - вважає Клименко.

Проти ініціативи Мінагрополітики легалізувати вирощування ГМО-культур виступила ціла низка громадських організацій. "Україна - одна з небагатьох країн у світі, яка асоціюється з вирощуванням екологічно чистої сільгосппродукції, яка не містить ГМО. І в національних інтересах України - вирощувати саме органічну продукцію, яка користується у світі найбільшим попитом", - вважає голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

Як відзначає видання, у 2012 році посіви ГМО-культур у світі зросли на 6%, до 170,3 млн га, що становить 13% всіх орних земель. У трійку лідерів за обсягом площ входять США, Бразилія та Аргентина. Лідерами з розповсюдження ГМО-культур є Китай, Індія, Бразилія, Аргентина і Південна Африка. Минулого року рішення про вирощування ГМО-культур прийняли дві держави - Куба і Південний Судан. При цьому три країни, які раніше вирощували ГМО-культури, - Швеція, Німеччина і Польща - їх вже не вирощували. Таким чином, на сьогоднішній день лише п'ять європейських країн - Іспанія, Чехія, Словаччина, Румунія і Португалія - вирощують ГМО-культури.

В Євросоюзі продовжують вести політику стримування нарощування площ під ГМО-культури, каже керуючий партнер Da Vinci AG Андрій Колпаков. "В даному контексті ринок України є вкрай цікавим для ключових виробників ГМО-продукції", - вважає він. На його думку, фактично необмежені можливості з лобіювання, відсутність належного держконтролю, кліматичні умови та активний розвиток агропромислового комплексу відкривають значні перспективи для виробництва ГМО в Україні. !zn

Читайте також:

Усі генно-модифіковані рослини в Україні вирощуються незаконно

Дві третини українців впевнені, що ГМО вже є у більшості продуктів

В Україні скасували маркування "без ГМО"