UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні у червні зросли ціни практично на все

Інфляція склала понад 9 відсотків.

В Україні за червень місяць споживча інфляція виявилася вище прогнозу, озвученого Нацбанком у квітні.

Зростання цін склав 9,5% в порівнянні з червнем 2020 року, повідомляє пресслужба регулятора.

"У червні 2021 року споживча інфляція в річному вимірі залишилася на рівні попереднього місяця - 9,5%. У місячному вимірі ціни зросли на 0,2%. Споживча інфляція виявилася вище прогнозу, опублікованого в інфляційному звіті за квітень 2021 року, проте відхилення зменшилася. Уповільнення зростання цін на сирі продукти харчування нівелювало ефекти від подальшого подорожчання природного газу і соняшникової олії, а також від посилення фундаментального інфляційного тиску", - йдеться в повідомленні.

Згідно з дослідженням базова інфляція в Україні за червень прискорилася (до 7,3% г/г з 6,9% г/г у травні). Під впливом високих світових цін на продовольство, а також стійкого споживчого попиту і далі дорожчали оброблені продовольчі товари (на 12,1% г/г). Прискорилися темпи зростання цін на соняшникову олію і продукти його переробки (майонези, маргарини та спреди). Збільшення виробничих витрат на сировину та енергію позначилося на вартості макаронних і кондитерських виробів, м'ясних і молочних продуктів. Прискорилося також подорожчання алкогольних напоїв, перш за все через підвищення цін на пиво.

Темпи зростання цін на сирі продукти харчування продовжили знижуватися (до 5,1% г/г). Подорожчання ягід сповільнилося через розширення пропозиції на українському ринку. Збільшення імпортної та вітчизняної продукції ранніх овочів позначилося на зниженні цін на них. Завдяки вичерпуванню ефекту низької бази порівняння сповільнилося подорожчання яєць і продовжили дешевшати яблука. Водночас швидше дорожчало молоко через зростання виробничих витрат (зокрема, збільшення вартості кормів) і скорочення виробництва. Високі світові ціни на цукор і поганий урожай цукрових буряків зумовили подальше подорожчання цукру на внутрішньому ринку.

Читайте також: Глобальне зростання цін може викликати дефіцит продуктів харчування у світі — The Washington Post

Прискорилося зростання цін на непродовольчі товари (до 1,6% г/г) під впливом стійкого споживчого попиту і ефектів перенесення ослаблення обмінного курсу в попередні періоди. Швидше дорожчала фармацевтична продукція, меблі та побутова техніка. Відновилося зростання цін на товари для особистого догляду та електроніку. Водночас темпи падіння цін на одяг і взуття залишилися на рівні попереднього місяця, а подорожчання автомобілів дещо сповільнилося.

Підвищення вартості послуг прискорилося (до 8,1% г/г). Через збереження стійкого споживчого попиту і зростання виробничих витрат швидше дорожчали послуги громадського харчування, культури, відпочинку, страхування особистого транспорту, кабельного телебачення, інтернету і таксі. Водночас сповільнилося зростання вартості послуг установ особистого догляду через ослаблення карантинних обмежень. Меншими темпами також дорожчали туристичні послуги, зокрема внаслідок тимчасової зупинки авіаційного сполучення між Росією і Туреччиною.

Адміністративно регульовані ціни і далі підвищувалися (до 18% г/г). Вартість природного газу для населення продовжила рости стрімкими темпами в річному вимірі насамперед на тлі низької бази порівняння. Водночас в місячному вимірі подорожчання виявилося незначним через введення річних контрактів з фіксованими тарифами для населення. Збільшення виробничих витрат, зокрема на паливо й оплату праці, позначилося на вартості транспортних послуг. Так, в червні виросли тарифи на проїзд в громадському транспорті в декількох обласних центрах.

Темпи зростання вартості палива сповільнилися (до 34,7% г/г). Це перш за все пов'язано з ефектами бази порівняння. Незначний вплив також мало державне регулювання цін в формі обмеження торговельної надбавки на бензин А-95 і дизельне паливо. Ці та інші фактори будуть враховуватися в оновленому макроекономічному прогнозі, який буде оприлюднено 22 липня 2021 року під час пресбрифінгу за підсумками рішення правління Національного банку, а докладніше - в інфляційних звіті, який буде опубліковано 29 липня 2021 року.

Раніше повідомлялося, що зростання споживчих цін в Україні за підсумками червня 2021 року знизився до 0,2% з 1,3% за підсумками травня. Однак у річному вимірі інфляція залишилася на рівні 9,5%. Про це повідомляє Держстат.

Відзначається, що базова інфляція в червні склала 0,4%, тоді як в травні вона була на рівні 0,7%.

В цілому за перші шість місяців цього року інфляція в Україні склала 6,4%, базова - 4,3%.

Раніше Шмигаль спрогнозував, що за підсумками року інфляція складе близько 8%.

За словами Любченка, Україна веде переговори про транш МВФ на 0,7 мільярда доларів у 2021 році.