В Україні з 24 лютого кількість споживачів хліба скоротилася на 2-3 млн, повідомив перший віце-президент Всеукраїнської асоціації пекарів (ВАП) та директор ТОВ "Київ Хліб" (ТМ "Київхліб") Юрій Дученко в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
"За сім місяців падіння виробництва склало близько 15-20% залежно від регіону. На сході цей показник набагато більший, ніж на заході. На заході є навіть цифри в 100% і 105% від показників попереднього періоду. Це пов'язано, перш за все, з міграцією населення, зупинкою та руйнуванням підприємств та зменшенням купівельної спроможності населення. Сьогодні, за моїми оцінками, кількість споживачів хліба зменшилась приблизно на 2-3 млн", - сказав Дудченко.
З початку повномасштабної війни близько 20% хлібозаводів припинили роботу через військові дії, окупацію або знищення росіянами.
Газ та ціни на хліб
Додаткове побоювання у хлібопекарів викликає можливе зростання цін на природний газ восени цього року, що змусить закритися ще до 10% підприємств, а тих, що залишилися – підвищити ціни на свою продукцію. ВАП та об'єднання "Укрхлібпром" напередодні звернулися з офіційним листом до влади України з проханням забезпечити виробників хліба пільговим газом українського видобутку шляхом продовження дії ухвали Кабінету міністрів №489 до кінця військового стану.
Міністерство аграрної політики та продовольства України підтримало запит хлібопекарів та переадресувало його до Міністерства енергетики для подальшого узгодження та консультацій з урядом та Офісом президента.
Кабмін ухвалою №489 зобов'язав постачальника останньої надії до 30 вересня 2022 року забезпечувати природним газом українського видобутку важливих для обороноздатності країни непобутових споживачів за ціною 32 тис. грн/тис. куб. м (з ПДВ).
Таким чином, після 30 вересня хлібобулочна промисловість України може зіткнутися з необхідністю закуповувати газ майже вдвічі дорожче за нинішню вартість - по 50-60 тис. грн/тис. куб. м, що суттєво позначиться на вартості її продукції та може спровокувати зростання соціальної напруги.