UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні – високий ризик незаконного використання криптовалют. Як себе вберегти: рекомендації від Держфінмонтіторингу

Держфінмоніторинг пояснює, зокрема, як самому не стати порушником законодавства та шлюзом для відмивання коштів.

Державна служба фінансового моніторингу України опублікувала «Огляд законодавства щодо регулювання віртуальних активів» на основі аналізу використання криптовалют в 24 країнах, включаючи Україну.

«Даний огляд буде корисним як суб’єктам державного фінансового моніторингу, так і установам, які планують займатися наданням послуг у сфері обороту віртуальних ак­тивів. Банкам та окремим небанківським фінансовим установам також варто звер­нути на нього увагу з огляду на те, що вони є потенційними фінансовими шлюзами, які будуть поєднувати постачальників відповідних послуг із їхніми клієнтами», йдеться у повідомленні.

У виданні є огляд законодавства з комплексного регулювання сфери обороту віртуальних активів, у тому числі щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) коштів, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Як наголошують в Держфінмоніторингу, в Україні попри широку популярність криптовалют серед населення поінформаваність у цій сфері залишається низькою. 

"Відповідно до звітів платформи Chainalysis, Україна посідає високі місця у рейтингу як загального використання  криптоактивів, так і їх використання в незаконних цілях", - зазначають в Держфінмоніторингу.

Так, у звіті за 2021 рік «Географія криптовалют», Chainalysis поставили Україну на четверте місце в світі за рівнем прийняття криптовалют. Це показали обсяги транзакцій на централізованих криптовалютних платформах, де Україна була одним із лідерів. 

"Разом з тим, такі показники можуть бути тісно пов’язані із використанням криптоактивів в незаконних цілях, адже згідно з даними того ж Chainalysis, Україна входила до топ-10 країн за обсягами криптовалют, отриманих з адрес, які пов’язані з незаконною діяльністю. Зокрема, Україна входила до п’ятірки країн, адреси з яких отримували найбільше коштів з ринків даркнет та від діяльності програм-вимагачів", - попереджають в Держфінмоніторингу.

Держфінмоніторинг також нагадує про зміни, які відбудуться в цій сфері після набуття чинності відповідного закону: "Не так давно в Україні відбулась передача нерухомості від одного власника іншому в обміну на криптовалюту Ethereum1474. Однак з моменту набуття чинності Закону про віртуальні активи, подібні операції стануть неможливими й віртуальні валюти в Україні будуть відігравати суттєву роль лише у венчурному інвестуванні як звичайних фізичних осіб, так і, цілком доцільно припустити, юридичних осіб".

Читайте також: Американська ATN та донори поставили рекордну кількість тепловізорів ЗСУ за криптовалюту

Нагадаємо, 17 лютого 2022 року в Україні ухвалили закон «Про віртуальні активи» №2074-IX. Він набере чинності лише з дня набрання чинності законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами». Наразі було напрацьовано декілька варіантів змін до податкового законодавства, що врегульовують питання оподаткування операцій з віртуальними активами. Але найближчим часом розгляд таких законопроєктів не передбачається.

Законом легалізується ринок віртуальних активів, запроваджується комплексне регулювання правовідносин, що виникають у зв’язку з обігом віртуальних активів в Україні, визначаються права та обов’язки учасників ринку віртуальних активів, засади державної політики у сфері обігу віртуальних активів.

У 2021 році сума коштів у криптовалютах, які були одержані внаслідок незаконних дій, досягла у світі найбільших показників в історії і склала приблизно $14 млрд. Водночас, незважаючи на такий високий показник, обсяг вказаних операцій складає всього 0,15%.