Імпорт розчинників для лакофарбової промисловості, які ввозяться переважно для кустарного виробництва бензину, у січні-жовтні 2021 р. становив 107,7 тис. т, що вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року (52,5 тис. т). Розмір бюджетних втрат за оцінками складає 935 млн грн. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на дані Консалтингової групи "А-95" на основі спеціального дослідження.
Лідерство третій місяць поспіль утримує компанія "Пром Хім" - 1,8 тис. т. Цей оператор є спецімпортером розчинників для компанії "Альтернатив Енерджі Сорсес Компані" - оператора найбільшого в країні міні-НПЗ у селищі Мерефа Харківської області, що забезпечує паливом, зокрема, мережа Моtto. За даними учасників ринку, великим отримувачем продукції міні-НПЗ у Мерефі є також мережа Brent Oil.
На другій позиції відбулася заміна: її з 1,4 тис. т розчинників зайняла компанія "ВТГ-Трейдинг", яка постачає розчинники групі компаній "Сан Ойл", яка оперує чотирма міні-НПЗ (Решетилівка, Богодухів, Васищеве та Кременчук).
Група "БРСМ", яка раніше утримувала друге місце у рейтингу імпортерів розчинників, у жовтні перемістилася на третій рядок з обсягом 1,3 тис. т. Група отримує високооктанові бензини та альтернативне (спиртовмісне) паливо на міні-НПЗ у Гадячі (Полтавська обл.) та з нафтобази у Переяславському (Київська обл.).
Далі в жовтневому рейтингу імпортерів слідує компанія "Планте 2000", яка імпортувала 900 т розчинників. Зазначимо, раніше ця компанія переадресовувала частину продукту групі "БРСМ".
На четвертому місці розмістився новачок рейтингу - "Азарес", на рахунку якого 800 т. Згідно з відкритими даними, основним видом діяльності компанії є оптова торгівля твердим, рідким та газоподібним паливом.
ТОВ "Термінал" (ОКПО 32547138), яке прописане у Миронівці Київської області, і де раніше фіскальні органи неодноразово накривали незаконне виробництво нафтопродуктів, за підсумками жовтня завезло лише 500 т розчинників, тим самим посівши п'яту сходинку рейтингу. За наявними даними, зараз "Термінал" зокрема виробляє альтернативне паливо для мережі Motto.
"Враховуючи, що розчинники використовуються для кустарного виробництва бензину без сплати акцизного збору, весь обсяг, що імпортується, можна вважати безакцизним обсягом бензину. За поточних ставок акцизів розмір бюджетних втрат за 10 місяців 2021 року склав близько 935 млн грн", - повідомили в "А-95". ".
У компанії також зазначили, що імпортовані розчинники є сумішшю октанопідвищуючих компонентів, що використовуються під час виробництва бензинів: МТБЕ, метанолу, толуолу, ортоксилолу, бутилового спирту тощо. Всі перелічені компоненти окремо обкладаються акцизним збором за "бензиновою" ставкою 213 євро/1000 л, тоді як за кодом розчинників відносяться до безакцизних. Це стало можливим після внесення у травні 2020 року спеціального виправлення до Податкового кодексу України.
Нагадаємо, раніше Верховній раді зареєстрували законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо посилення боротьби з тіньовим обігом палива, який передбачає введення акцизного податку на імпорт усієї продукції, до складу якої входить хоча б один підакцизний компонент.