UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні безрезультатно завершила свою роботу місія МВФ

За заявою представника МВФ дискусії продовжаться.

Місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) завершила роботу в Україні.

Сторони не домовилися про перегляд програми stand by, заявив постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман, пише НВ.

За його словами, в період з 21 по 23 грудня і з 11 січня по 12 лютого експерти МВФ обговорили з українською владою прогрес у впровадженні реформ, які є частиною програми.

Обговорювали посилення управління Національним банком, поліпшення законодавчих і регулятивних підстав банківського нагляду та фінансового оздоровлення, а також заходи, спрямовані на зниження фіскального дефіциту в середньостроковій перспективі.

Обговорювалися законодавчі ініціативи в антикорупційній інфраструктурі й судочинстві й заходи в секторі енергетики.

"Обговорення було продуктивним, проте потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть", - підкреслив Люнгман.

МВФ 9 червня 2020 затвердив нову 18-місячну програму stand-by для України на SDR3,6 млрд (близько $5 млрд) і відразу виділив $2,1 млрд першого траншу. Глава Нацбанку Кирило Шевченко заявляв, що Україна розраховує отримати у 2021 році три транші від МВФ на загальну суму в $2,2 млрд.

Читайте також: Мінфін очікує $700 млн від Світового банку після прийняття аграрних законів

Після виділення першого траншу було намічено чотири перегляди програми: за підсумками червня, вересня і грудня цього року, а також червня 2021 року - із завершенням цих переглядів відповідно 1 вересня та 1 грудня цього року і 15 травня і 15 жовтня - наступного. Розміри другого і третього траншу - по $700 млн, третього - $560 млн і кінцевого четвертого - $980 млн. Передбачалося, що віртуальна місія по першого перегляду програми буде працювати 13-23 липня, проте цей план був порушений.

Робота місії МВФ по першого перегляду програми почалася в грудні й продовжилася в січні. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль прогнозував, що Україна отримає транш від Фонду в лютому-березні.

18 січня, на тлі протестів в регіонах, Кабмін України з ініціативи президента Володимира Зеленського прийняв постанову, якою з 1 лютого встановлюється гранична ціна на газ для населення на рівні 6,99 грн за кубометр (з урахуванням податку на додану вартість та плати за транспортування магістральними газопроводами) - в середньому на 30% нижче січневої ціни.

Відкриття ринку газу для населення довгий час було одним із зобов'язань України перед МВФ. Без держрегулювання ринок пропрацював лише пів року. Міністр фінансів Сергій Марченко заявляв, що однією з умов отримання Україною наступного траншу від МВФ буде врегулювання ситуації на ринку природного газу для населення.

Серед проблемних питань залишається, зокрема, прийняття закону про Вищу раду правосуддя і зняття побоювань МВФ щодо втручання в роботу НАБУ і САП. Для позитивного результату необхідно також прийняття вже внесених до Верховної Ради нових поправок до закону про Нацбанк і банках і відмова від обмеження цін, введених цієї зими на енергоринку, а також велика ясність щодо бюджетних планів на 2022 рік і аудиту COVID-фонду.

На думку експертів, при вирішенні частини цих питань наступна місія по першого перегляду програми stand by може відвідати Україну орієнтовно у квітні-травні.