На Росію насувається серйозна банківська криза через витрати з бюджету на війну в Україні і фінансову підтримку банків.
Про це пише німецьке видання Der Spiegel, нагадуючи, що підтримка конфлікту в Донбасі і виснажених обвалом рубля і санкціями банків створює серйозний бюджетний дефіцит в Росії. Оглядач пише, що Центробанк Росії нещодавно вирішив надати банку "Траст" фінансову допомогу в розмірі 30 мільярдів рублів. Але в же через кілька днів ця допомога зросла до 99 мільярдів.
Видання пише, що підтримка банку для Росії подорожчала з 460 мільйонів до 2 мільярдів євро. Міністр фінансів Антон Силуанов визнав, що країні потрібні кредити в обсязі еквівалентному 0,7% ВВП.
Окрім підтримки банків, Кремлю доводиться витрачати мільярди євро на підтримку рубля, який втратив половину своєї вартості з початку 2014 року. Лише за минулий тиждень Центробанк витратив 13 мільярдів євро на купівлю національної валюти. Таким чином, державні валютні резерви Росії скоротилися до найнижчого рівня з 2009 року і становлять 326 мільярдів євро.
Також підвищена базова відсоткова ставка до 17% зробила кредити в Росії надто дорогими. І це лише посилює фінансову кризу. Міністр економічного розвитку Олексій Улюкаєв закликає понизити базову ставку, пояснюючи це тим, що падіння рубля вже сповільнилося.
Та поряд з цим, Міністерство фінансів Росії збирається в 2015 році виділити мільярди євро фінансової допомоги різним банкам, зокрема ВТБ і "Газпромбанку". Вони отримають від міністерства 1,6 мільярдів і 1,1 мільярд євро відповідно.
Голова російського мінфіну очікує, що наступного року фінансова криза в країні продовжиться, оскілки нафта навряд чи подорожчає. А при цьому Кремль витрачає великі кошти на війну на Сході України. Третина бюджету Росії йде саме на витрати військових. Тому бюджетний дефіцит лише поглибиться.
Тим часом, обвал рубля у 2014 році став для росіян важливішим Криму. Про це свідчать результати опитування "Левада-Центру". "Референдум в Криму і приєднання Криму й Севастополя до Росії" назвали головною подією 41% респондентів, "продовження падіння цін на нафту" - 25%, "зміну влади в Україні: відсторонення президента В.Януковича, зміну Конституції, перехід влади в руки прихильників Майдану" - 18%, "введення США та країнами Західної Європи санкцій проти Росії" - 16%.