UA / RU
Підтримати ZN.ua

В НБУ допускають більш швидке зниження облікової ставки та готують валютні послаблення

Регулятор очікує новий макропрогноз для остаточного рішення.

Валютна лібералізація стрімкою не буде, але облікову ставку можуть знизити раніше, заявив голова НБУ Андрій Пишний  у інтерв’ю Юлії Самаєвої для ZN.UA - Андрій Пишний: «Емісія як турнікет, врятує вам життя сьогодні, але завдасть суттєвої шкоди, якщо від неї не відмовитися вчасно».

«НБУ готовий рухатися до валютної лібералізації, але робитиме це обережно та послідовно, наразі створюючи відповідні передумови. Серед цих передумов — збереження достатності та захист золото-валютних резервів, адже  ще доволі тривалий період ринок балансуватиметься виключно за рахунок інтервенцій Національного банку», - заявив він.

За його словами, ще одна важлива передумова — посилення дієвості облікової ставки.

«Це та сама трансмісія, якою скоро дітей лякатимуть, так часто про неї говорять. Облікова ставка має нарощувати свій вплив, поступово повертаючи собі роль номінального якоря, а заразом із цим і інфляційного таргетування. Далі - достатній обсяг ліквідності сконцентрований на депозитах від трьох місяців замість поточних рахунків», - сказав він.

Крім того, відновлюється економіка країни.

«Тож, як бачите, відновили внутрішній борговий ринок, стабілізували і розвернули інфляцію, поступово зросла вартість гривневих активів, налагодився трансмісійний механізм, потреби українського бюджету покриваються за рахунок неемісійних джерел. Усе це підвалини для того, щоб зробити наступний крок у частині монетарної політики», - додав Пишний.

Читайте також: Які плани Нацбанку щодо друку грошей цього року – голова НБУ

Для рішення щодо облікової ставки потрібен новий макропрогноз.

«Квітневий прогноз НБУ передбачав, що цикл зниження облікової ставки розпочнеться в четвертому кварталі 2023 року. Натомість за результатами червневого засідання правління ми всі погодилися, що зможемо розпочати цикл зниження раніше, якщо буде курсова стабільність, а дезінфляційний тренд триватиме. Для того щоб дати конкретніші строки, нам потрібен новий макропрогноз. Його презентуємо в липні», - налогосив він.

Читайте також: За поточною програмою МВФ криється значно більша сума грошей та перспектив – голова НБУ

З іншими матеріалами Юлії Самаєвої можна ознайомитися за посиланням.