UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ЄБРР повідомили, коли відновляться інвестиції в Україну та чому не працюють антиросійські санкції

Для відбудови важливі ресурси та людський капітал.

ЄБРР впродовж двох років, що триває війна в Україні, надав чотири мільярди євро, включаючи мільярд – на розвиток приватного сектору. Водночас для забезпечення макростабільності в Україні також важлива допомога США. Про це повідомила економістка Європейського банку реконструкції та розвитку Беата Яворчик в інтерв'ю "Голосу Америки".

Вона відзначила, що рівень інфляції в Україні знизився з 20% до 4%, а доходи бюджету щодо ВВП тримаються на довоєнному рівні, однак, незважаючи на це, існує велика діра в бюджеті, яку необхідно закрити.

"Якщо цю бюджетну дірку не закрити, це зруйнує успіхи макроекономічної стабільності", - каже експертка.

Водночас вона не змогла відповісти, чи матиме негативний вплив економічна допомога від США у вигляді позики.. Проте зауважила, що повоєнний досвід інших країн свідчить про те, що в середньому їхній рівень боргу до ВВП зростає на 50 відсоткових пункти.

За словами Яворчик, опитування українців, які вимушено опинились за кордоном, свідчать про те, що невелика кількість українців мають намір лишитися там, більшість - планують повертатися в Україну.

Читайте також: ЄБРР вважає приватний сектор основою відновлення України

"Ми переконані, допомагаючи реальній економіці працювати, роблячи життя людей більш стерпним, ми готуємо Україну до відбудови, бо коли прийде час відбудови, гроші будуть важливими, але людський капітал буде не менш важливим", - зазначила вона.

На її переконання, інвестори прийдуть в Україну, коли ситуація стабілізується. Затвердження закону про управління державними підприємствами економіст ЄБРР вважає  кроком у правильному напрямку.

Відповідаючи на питання про те, чому  антиросійській санкції не працюють, Яворчик відповіла, що санкції працюють, але повільно.

"Ми побачимо вплив санкцій, але в середньостроковій перспективі у вигляді уповільнення продуктивності", - підсумувала економіст.

Що чекає на нас, якщо зовнішня фінансова допомога партнерів виявиться недостатньою чи несвоєчасною? Адже наразі є ціле коло невирішених питань, пов’язаних із зовнішнім фінансуванням. Що потрібно робити країні, аби створити власну "подушку безпеки"? Про це — в статті Вадима Башти та Сергія Следзя "Чому Україні потрібен план Б: що робити з економікою, якщо зовнішньої допомоги виявиться недостатньо".