У Світовому банку (СБ) вважають, що рятувати проблемні українські банки за рахунок держкоштів занадто дорого і недоцільно. Оскільки їх продаж або банкрутство зараз не дестабілізують фінансову систему, то державі витрачатися на їхній порятунок більше не має сенсу. У Кабміні до рекомендацій СБ прислухаються частково. Про це у п'ятницю, 5 листопада, пише газета "Коммерсантъ-Украина".Координатор проектів СБ департаменту розвитку приватного та фінансового сектору регіону Європи та Центральної Азії Маріус Вісмантас повідомив, що продовження практики державної рекапіталізації банків в Україні суперечить міжнародному досвіду.
За його словами, вкладення бюджетних коштів доцільно при необхідності повернення фінансової стабільності, відновлення кредитування економіки та нейтралізації ризику негативного системного впливу з боку окремих неплатоспроможних банків країни. "Ми не бачимо жодної з цих причин в якості підстави для входження уряду в банк. Це відноситься до банку 'Надра' і будь-якого іншого банку ( «Укргазбанку», «Родовід Банку» і банку «Київ», - ред.)", - говорить Вісмантас.
Дотримуючись рекомендацій СБ, Кабмін уже перейшов до активних дій. Як стало відомо виданню, СБ запропонував уряду обрати консультантів для перевірки активів цих фінустанов і прийняття рішення, коли і як їх краще продати.
Критерії Світового банку були затверджені на останньому засіданні експертно-аналітичної ради з рекапіталізації при Кабміні. Зважаючи на рекомендації, банк "Київ" вже оголосив тендер на проведення аудиту з одним учасником (Delloite). За планами СБ, Кабмін у I кварталі 2011 року може отримати детальні рекомендації щодо часткової або повної приватизації банків на біржі. Питання з банком "Надра", за даними видання, не таке однозначне.
Експерти вважають, що банки необхідно виставити на продаж і провести процедуру їхньої приватизації якомога швидше.
"Але якщо Укргазбанк можуть викупити колишні власники, а потенційний інвестор банку «Надра» відомий (Дмитро Фірташ, - ред.), то для «Родовід Банку» і «Києва» з їхніми проблемами ситуація набагато складніша", - говорить головний фінансовий аналітик рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран
Екс-голова Держфінпослуг Віктор Суслов підкреслює, що у випадку, якщо інвесторів знайти не вдасться, банки потрібно буде ліквідувати, розрахувавшись з фізичними особами.
Нагадаємо, «Укргазбанк», «Родовід Банк» і банк «Київ», які отримали 17,2 млрд грн бюджетних коштів, так і залишилися проблемними, вимагаючи додатково 12,5 млрд грн для списання неповоротних кредитних портфелів. Результати аудиту "Надра Банку" раніше виявили недолік капіталу в розмірі 8,3 млрд грн.
У проблемних банках не змогли відповісти на питання, як мають намір розвивати установи в разі відмови уряду надати додаткові кошти.За матеріалами: Коммерсантъ-Украина