UA / RU
Підтримати ZN.ua

Уряд має взяти під жорсткий контроль введення ринку електроенергії — екс-міністр

Технічні різночитання не повинні стати приводом для зриву запуску енергоринку з 1 липня.

На думку колишнього міністра енергетики, голови "Всеукраїнської енергетичної асамблеї" Івана Плачкова, технічні різночитання між Кабінетом Міністрів України та Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЭКУ), щодо механізму публічних спецзобов'язань (ПСО) не повинні стати приводом для зриву запуску нового ринку електроенергії 1 липня. Для цього уряд має взяти під жорсткий контроль і координацію реформу ринку.

"Я вважаю, що уряд ще раз на рівні прем'єра має провести організаційну, може, не одну нараду, тому що це дуже важлива реформа для країни. Її треба впроваджувати. Тому що ми розуміємо, що не буде вже проголосований закон про перенесення впровадження цього ринку. Тому зараз треба зосереджуватися і врегулювати ці питання", - прокоментував Плачков зауваження НКРЕКП щодо механізму ПСО у новому ринку електроенергії.

Позитивний результат можливий у тому випадку, якщо консультації між Кабміном і Регулятором будуть проходити в оперативному режимі.

"У нього (Кабміну) є всі повноваження для того, щоб врегулювати ці проблемні питання, які виникли. Тому треба з завтрашнього дня, не чекаючи понеділка, проводити пдвічі на день організаційну, координуючу роботу уряду по впровадженню реформи ринку електроенергетики", - підкреслив він.

Нагадаємо, 2-й етап нового ринку електроенергії відповідно до Закону України "Про ринок електроенергії" повинен бути запущений 1 липня 2019 року. Запуск ринку електроенергії є умовою програми співпраці України з Міжнародним валютним фондом (МВФ), згідно з якою планується отримати в поточному році 2,5 млрд доларів кредиту, а також надання макрофінансової допомоги від Європейського Союзу (ЄС) в розмірі 500 млн євро.

У середу, 5 червня, Кабмін схвалив постанову, якою поклав публічні спецзобов'язання (ПСО) з постачання електроенергії для потреб населення з 1 липня 2019 року до 31 грудня 2020 року на "Енергоатом", "Укргідроенерго" та оператора системи передачі "Укренерго". Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик зазначив, що завдяки цій постанові з впровадженням з 1 липня нової моделі ринку електроенергії ціни не зростуть.

В Агентстві США з міжнародного розвитку (USAID) вважають, що новий ринок електроенергії в Україні повинен вводитися своєчасно. Така позиція була озвучена на робочій нараді представників енергетичної галузі "Впровадження в Україні нового ринку електричної енергії. Виклики та шляхи вирішення", присвяченій запуску ринку з 1 липня 2019 року.

Сьогодні, 7 червня, НКРЕКП оприлюднила свої розрахунки, згідно з якими, модель запропонована Кабміном потребує доопрацювання.