UA / RU
Підтримати ZN.ua

Уповільнення зростання акцизів допоможе у боротьбі з нелегальним ринком тютюну — "Укртютюн"

Контрабанда в Україну потрапляє в основному з Білорусі,  Молдови, ОАЕ, Росії та ОРДЛО.  

Підвищення акцизного податку на тютюнові вироби необхідно уповільнити - так вважає директор асоціації «Укртютюн» Наталія Фесюн, про що вона заявила на круглому столі «Візія боротьби із нелегальною торгівлею та обігом тютюнових виробів у 2022 році». На її думку, саме через надмірні темпи зростання акцизного податку зростає й рівень нелегальної торгівлі, бо легальна продукція стає значно дорожчою, чим користуються виробники та торговці нелегальною тютюновою продукцією. 

З нею погоджується й представник компанії Imperial Tobacco Вадим Новосад, який оприлюднив дані дослідницької компанії “Кантар”, згідно з якими середньорічний рівень нелегального ринку сигарет виріс з 10% у 2020 році до 16,9% у 2021, а станом на листопад 2021 цей показник сягнув рекордного максимуму - 20,4%. 

За даними “Кантар”, лише у 2021 році бюджети всіх рівнів не отримали майже 15,5 млрд грн від акцизного податку, ПДВ та 5-відсоткового місцевого податку на торгівлю тютюновими виробами.

«Дослідження «Кантар» ведеться з 2011 року. З того часу був сплеск нелегальної торгівлі у 2013 році, а потім був спад, бо власники фабрик, які виробляли підробки, опинилися за лінією розмежування та втекли у Росію. І в Україні був певний час відродження легального ринку, а нелегальний був одним з найнижчим у Європі до 2017 року. Але разом із різким підвищенням ставок акцизного податку нелегальна торгівля зростала, а з 2020 року це зростання становить 2% щокварталу», - каже Новосад. 

За словами Новосада, минулого року нелегальний ринок тютюнових виробів складався з 2,9% контрабанди, 10,9% незаконної торгівлі виробами, призначеними для експорту та продажу у магазинах безмитної торгівлі, та  6,6% контрафакту або сигарет з підробленими акцизними марками.

62% сигарет, які призначені для експорту або у магазинах Duty Free, втім незаконно реалізовуються на митній території України, виробляються декількома фабриками в Україні.

Контрабанда в Україну потрапляє в основному з Білорусі,  Молдови, ОАЕ, Росії та ОРДЛО.  

За темпами зростання нелегальної торгівлі на першому місці знаходяться Дніпропетровська, Харківська, Хмельницька, Херсонська, Рівненська області. 

Представник British American Tobacco Сергій Мазуров заявив, що у 2021 році на нелегальному ринку було продано 8,4 млрд штук сигарет, що складає майже таку саме кількість, яку вся легальна тютюнова індустрія виробляє за два з половиною місяці.  

“З таким об’ємом нелегального ринку ми вже можемо не працювати вже два з половиною місяці на рік, нічого не виробляти і не платити податки. Від цього втрачаємо ми, втрачає держава»,- каже Мазуров.

За словами представника Imperial Tobacco Новосада у торгових точках сигарети продаються дешевше суми податків – менше 45 гривень за пачку, оскільки у 2022 році мінімальне податкове навантаження на пачку складає 45 гривень. “Тобто сигарети не можуть коштувати дешевше, а якщо таке відбувається, то це має викликати підозри, бо, скоріше за все, на таких пачках акцизна марка підробна», - впевнений Новосад

Нагадаємо, що для зменшення рівня незаконної торгівлі, індустрія пропонувала криміналізувати контрабанду підакцизних товарів. Відповідний проекту закону №5420, поданий до Верховної Ради президентом Володимиром Зеленським, минулого року було прийнято у першому читанні. Ідею криміналізації підтримує Бюро економічної безпеки.

За даними «Укртютюн», чотири міжнародні тютюнові компанії – Philip Morris, British American Tobacco, Japan Tobacco International, Imperial Tobacco – входять у ТОП-15 найбільших платників податків в Україні.