UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Укрінком" звертатиметься до Конституційного суду України

У 2019 році Верховний суд визнав постанову НБУ про неплатоспроможність "Укрінбанку" незаконною та визначив "Укрінком" правонаступником "Укрінбанку" зі збереженням повного обсягу правосуб'єктності.

ПАТ "Укрінком" звертатиметься до Конституційного суду України, аби той надав правову оцінку рішенню Верховного суду у справі, яка мала розв'язати проблему "зомбі-банків", повідомляють dengi.ua.

Відповідно до цього рішення, незаконно виведені з ринку банки не мають права на відродження як нові компанії, а Фонд гарантування вкладів фізичних осіб може продовжувати працювати у банку навіть після визнання введення його адміністрації незаконним.

У компанії "Укрінком" заявляють, що у своєму рішенні судді не послалися на жоден пункт законодавства, адже в законах про банки й систему гарантування вкладів таких норм немає. Велика палата, по суті, "винайшла" їх в цьому рішенні, взявши на себе функцію трактування законодавчої прогалини. Хоча його заповнення – виняткова функція парламенту, і "приміряти" на себе його роль – пряме порушення Конституції. Правова ж позиція по "Укрінкому" вже давно сформульована іншими судами з посиланнями на законодавство.

Наразі в компанії очікують на окремі думки тих 9 суддів Палати, які проголосували проти абсурдного рішення, що було прийнято 11 голосами проти 9. Саме там можуть бути сформульовані додаткові аргументи, чому Верховний суд не міг прийняти настільки суперечливий документ. Також свою оцінку можуть дати авторитетні експертні інституції, наукові установи, на думку яких спирається судова система і вищий законодавчий орган. Адже саме на висновках експертів про допустимість перетворення банку у небанківську установу без залучення Нацбанку і будувалася в судах правова позиція "Укрінкому".

ПАТ "Укрінбанк" був визнаний НБУ неплатоспроможним у кінці 2015 року, після чого банк був позбавлений банківської ліцензії. Незабаром колишні власники банку ініціювали кілька судових процесів щодо оскарження процедури виведення банку з ринку та у липні 2016 року перереєстрували його, замінивши у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб назву юридичної особи на ПАТ "Укрінком", яке проголосило себе правонаступником банку. Внаслідок ПАТ "Укрінбанк" з усіма його активами було фактично виведено з-під контролю Фонду, який на цей час уже виплатив клієнтам банку 1,8 млрд грн. Після цього ПАТ "Укрінком" виплатив 1,7 млрд грн вкладникам "Укрінбанку", які мали депозити понад 200 тис грн, що не гарантуються державою. У 2019 році Верховний суд визнав постанову НБУ про неплатоспроможність "Укрінбанку" незаконною та визначив "Укрінком" правонаступником "Укрінбанку" зі збереженням повного обсягу правосуб'єктності.

Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення, яке зокрема передбачає, що зміни до статуту банку, у тому числі зміна його найменування, незалежно від перебування банку під наглядом НБУ чи в управлінні Фонду, можливі виключно після їх погодження НБУ.