UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українці не можуть нормально зняти гроші в банкоматах

Банки-держателі великих банкоматних мереж почали шукати способи компенсувати падіння своїх доходів: Visa та MasterCard знизили розміри міжбанківських комісій за зняття грошей у банкоматах з карток інших банків. Це, у свою чергу, створило суттєві незручності звичайним українцям при отриманні готівки, але ніяк не відбилося на вартості послуг.

Банкіри поскаржилися НБУ, що їхні клієнти не можуть зняти у банкоматах «Приватбанку» з карток Visa більше 100 грн за одну трансакцію. При спробі зняти 150, 200 або більше грн з "чужої" для нього картки банкомат видає повідомлення про помилку і пропонує зняти тільки 100 грн за раз.

Такі обмеження здатні збільшити кількість трансакцій і, як наслідок, комісійний дохід, тому аналогічні обмеження можуть бути введені й іншими банками, побоюються учасники ринку.

Нагадаємо, що ще 10 червня системи Visa і MasterCard значно знизили комісії за своїми картками, у результаті чого у власників банкоматних мереж різко впали доходи від цих операцій і вони почали шукати способи збільшити кількість трансакцій.

Вчора в ході засідання ради Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА банкіри заявили, що зі скарг своїх клієнтів дізналися про те, що «ПриватБанк», що володіє найбільшою мережею у 7850 банкоматів, з 15 червня обмежив зняття коштів з карток Visa інших банків сумою 100 грн за одну трансакцію, пише "Коммерсантъ-Украина".

Рішення «ПриватБанку» банкіри не схвалюють, але вважають законним, оскільки дотримується денний ліміт Visa з видачі готівки у 200 євро (2 тис. грн). Ввести ліміт видачі готівки з карток MasterCard банки не зможуть, оскільки система буде їх за це штрафувати.

В НБУ на скарги відзначили лише, що "позиція ПриватБанку центробанку не подобається".

Банкіри не виключають, що аналогічні обмеження на зняття коштів можуть з'явитися і в інших установах. За словами голови правління Українського процесингового центру Антона Романчука, технічно ліміти можна встановити на окремі види карт.

Незважаючи на бажання банків залишатися прибутковими, вони визнають неминучість зниження interchange. За розрахунками банкірів, при середній трансакції у 590 грн нова ставка для карт Visa складає 0,84% від суми операції, а з Debit MasterCard - 0,34%: "А міжбанківська комісія досі була близько 1,5%. В інших країнах вона становить 0,37-0,47%".

"Нацбанк вітає зниження interchange, бо це дає можливість зменшити тарифи для клієнтів і збільшує частку безготівкових операцій", - зазначив заступник директора департаменту платіжних систем НБУ Станіслав Широчин.

Проте, відзначають експерти, зниження міжбанківської комісії не призведе до зниження комісії для клієнтів - зменшення плати для них невигідне, оскільки вони мають намір компенсувати свої доходи саме за рахунок їхнього збереження.

Зменшення плати для клієнтів невигідне банкам. "При знятті 400 грн комісія для карток MasterCard в 2 грн ще нормальна, але при 1 тис. грн це дуже мало. Банкам потрібно купувати готівку для банкоматів, проводити інкасацію. Тому знижувати тарифи для клієнтів ніхто не буде", - пояснює начальник управління електронних банківських послуг «Укрексімбанку» Олег Тищенко. !zn

Читайте також:

Українські банки перестануть розвивати банкоматну мережу?

Платіжними картками користуються вже більше половини українців

НБУ зобов'яже банки стежити за якістю готівки у банкоматах

Італійські банки оголосили війну готівці