Україна виступила з уїдливою відмовою проти вимог Росії повернути їй три мільярди доларів боргу: якщо ви хотіли свої гроші назад, не треба було влаштовувати вторгнення в нашу країну. В цьому вся суть процесу в Вищому суді Лондона, який почався цього року. Сусідні країни виливають кілька років військового конфлікту в фінансову суперечку.
Про це на сторінках Financial Times пишуть Елейн Мур і Ніл Баклі. Професори права кажуть, що українська стратегія захисту, детально описана в матеріалах, поданих до суду в п'ятницю, цілком правдоподібна. Але якщо Україні вдасться перемогти у цій справі, вона стане однією з небагатьох країн, яким вдалося виправдати несплату боргів.
Впродовж останніх років активісти висунули численні пропозиції щодо звільнення країн від сплати податків, накопичених попередніми режимами. Зокрема, звучали пропозиції зменшити борг ПАР, який лишився з часів апартеїду, а також списати борги Іраку, які лишилися йому в спадок від Садама Хусейна. Але нічого з цього не було втілено.
В 2008 році Еквадор зміг скоротити свій борг, заявивши, що порушення попереднього режиму скасували захист кредиторів. Але це був дуже рідкісний випадок. Україна заснувала свій захист проти сплати боргу перед Росією тим, що кредитор анексував Крим і організував війну в Донбасі, яка триває вже два роки. Українські урядовці наполягають, що так Росія економічними, політичними і військовими методами дестабілізувала Україну і зробила її нездатною сплатити борг. Професор права Університету Північної Кароліни Марк Вайдемаєр вважає судову суперечку Києва з Москвою унікальною в історії.
"Нічого подібного до українського боргу перед Росією і подій, які сталися після його видачі, ніколи не траплялося. Російсько-українська суперечка включає політичний і військових конфлікт, загорнутий в контракт під юрисдикцією англійського закону. Рішення буде засноване швидше за політичних, економічних і військових міркуваннях, ніж на суто юридичних", - вважає Вайдемаєр.
Як повідомлялося раніше, російська сторона має намір вимагати від МВФ введення до програми надання фінансової допомоги Україні умови погашення останньої 3 млрд доларів кредитного боргу перед РФ. Відповідну заяву зробив російський міністр фінансів Антон Силуанов.
Нагадаємо, Україна в листопаді 2015 року реструктуризувала зовнішні борги на суму $ 14,36 млрд і 600 млн євро. Процентна ставка за новими паперами на загальну суму $ 12 млрд була встановлена на однаковому рівні 7,75% річних. Процентний дохід, починаючи з 1 березня 2016 року, нараховується і виплачується двічі на рік – 1 березня та 1 вересня.
Росії пропонувалися ті ж умови. Однак Москва відмовилася взяти участь в реструктуризації, зажадавши повернення коштів у повному обсязі (мова йде про $ 3 млрд, виданих Віктору Януковичу в кінці 2013 року) і обіцяючи подати в суд, якщо їх не отримає. На даний момент Україна і РФ почали судові розгляди.