Польща якийсь час була найбільш жаданим місцем для працевлаштування українців за кордоном. Проте останнім часом все більш широкі горизонти дозволили звернути увагу і на інші країни, де цінують кваліфіковану і не дуже працю. На жаль, Україна не поспішає запропонувати своїм працівникам конкурентні заробітні плати, відповідні їх праці, і втрачає робочу силу з жахливою швидкістю.
Але і Польща встала перед такою ж загрозою.
Більше половини тимчасових працівників з України роздумує про те, щоб переїхати з Польщі в іншу країну, найчастіше в Німеччину. Українські працівники все краще усвідомлюють, які у них є можливості в інших країнах. Однак і Німеччина рада не всім, пише Rzeczpospolita, передає Капітал.
Агентство з працевлаштування "Отто ворк форс" провело в листопаді опитування, в якому взяли участь 500 громадян України. Висновок був таким: відправитися за Одер збирається 70% українців, які розглядають можливість роботи в іншій країні. Це на третину більше, ніж рік тому.
Популярність Німеччини зростає не тільки тому, що, порівняно з Польщею там високі зарплати, але й тому що на початку 2020 року набуде чинності новий міграційний закон, який відкриє німецький ринок праці для фахівців з країн, що не входять в Євросоюз.
Друге місце займає Чехія, куди хотіли б поїхати 34% опитаних, а третє - Голландія (23%).
У цілому вже 52% тимчасово працююючих у Польщі (працевлаштованих на основі спрощеної процедури) українців роздумують про переїзд в іншу країну, це на 40% більше, ніж у минулому році, коли про такий намір заявляли 37% респондентів. Збільшення числа бажаючих переїхати пов'язане також зі зниженням рівня задоволеності українців своєю роботою в Польщі. Якщо в 2017 році все влаштовувало 94% опитаних, то зараз - 72%.
Як вважає виконавчий директор компанії "Отто ворк форс" Томаш Дудек, це пов'язано не з погіршенням умов праці у польських роботодавців, а з тим, що українські працівники все краще усвідомлюють, які у них є можливості в тому числі в інших країнах.
Основною причиною переїзду в інші країни залишаються фінансові міркування, тобто, більш високі зарплати. Польські фірми платять співробітникам все краще (за даними Дудека, некваліфікований працівник одержує на руки в середньому 2 500 злотих (приблизно 15380 грн. - ред.), але німці пропонують в кілька разів більше.
Однак реальна кількість тех, хто переїде до Німеччини, може виявитися не таким високим: відкриваючи свій ринок для працівників з країн, що не входять в ЄС, німецький уряд запровадив жорсткі вимоги: потрібно буде додати документальне підтвердження своєї професійної кваліфікації і володіти німецькою мовою як мінімум на рівні B1.
"Також не буде можливості влаштуватися за посередництва агентств щодо тимчасового працевлаштування, які допомагають іноземцю залагодити всі формальності, а іноді і знайти житло", - пояснює Дудек.
Детальніше про проблеми на ринку праці закон читайте в статті Тетяни Перегудової "Криза національного ринку праці: стагнація та трудова вичерпність" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".