UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна, як і раніше, зобов'язана закуповувати у Росії газ у затверджених обсягах за умовою "бери або плати"

Умова контракту "Нафтогазу" з "Газпромом" "бери або плати" залишається в силі, зниження обсягів закупівлі новими домовленостями документально не зафіксовано.

Про зниження ціни на російський газ просила Україна. При цьому Росія хотіла збільшити обсяги закупівлі, але українська сторона не погодилася. Про це заявив віце-прем'єр-міністр Юрій Бойко в ефірі телеканалу "1+1" в неділю ввечері, 22 грудня.

Він зазначив, що рішення про зниження ціни газу було прийнято за пропозицією України.
"Це була наша пропозиція... Російська Федерація спочатку пропонувала збільшити закупівлю газу, враховуючи зменшення ціни, але ми не могли на це погодитися, тому що у нас видобуток власного вугілля і газу - пріоритет нашої країни", - заявив він.

При цьому Бойко зазначив, що умова контракту "бери або плати" залишається в силі, і зменшення обсягів закупівлі газу документально не зафіксовано.

"Пункт "бери або плати" залишився, але ми попередили наших партнерів, що економіка не витримує, і ми будемо зменшувати закупівлю газу... У нас не готували зміни за контрактом за обсягами. Зміни контракту стосуються лише зниження ціни газу", - заявив Бойко.

Як відомо, 17 грудня у Москві в рамках візиту президента України Віктора Януковича між НАК "нафтогазом України" і російським "Газпромом" було підписано доповнення до контракту від 2009 року, згідно з яким знижується ціна російського газу для України до $ 268,5 за тис. куб. м.

Як відзначало ZN.UA, дійсно, "фішка" згаданої додаткової угоди НАК "Нафтогазу України" і "Газпрому" полягає в тому, що НАКу доведеться купувати не менше 32-33 млрд куб. м газу на рік. Це вже з урахуванням 20%-ї частки, що не штрафується. Причому аж до 2019 року, коли закінчується десятирічний контракт. Якщо, звичайно, до того часу не підпишуть чергову додаткову угоду, що скасовує підписану 17 грудня 2013-го. При оголошеній ціні $ 268,5 за 1 тис. куб. м зазначені 33 млрд кубометрів коштуватимуть "Нафтогазу" $ 8,86 млрд

Власне, такі самі умови - обов'язкова закупівля 33 млрд куб. м - прописано з січня 2009-го. Контракт на умовах "бери або плати". Тільки за базовою ціною $ 450. "Газпром" вже виставив рахунок "за недобір" контрактного газу у 2012-му - $ 7 млрд. І, очевидно, це стало ще одним спонукальним мотивом для Януковича і його прем'єрів та міністрів від газу, щоб віддати український ринок на відкуп "Газпрому", принаймні на найближчий рік.

Зазначимо, що 18 грудня міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький 18 грудня заявив, що Україна у 2014 році планує збільшити імпорт природного газу до 30-33 млрд куб. м. "За нашим балансом на наступний рік економіка України потребуватиме імпортної закупівлі в обсягах від 30 до 33 млрд куб. м газу", - сказав він.

Пізніше 19 грудня про це заявив і президент Віктор Янукович. За його словами, Україна має намір нарощувати споживання російського газу, особливо через зниження ціни на нього на третину. "Якщо буде така ціна, то ми зацікавлені споживати російського газу якомога більше, ніж будь-якого іншого, який буде дорожчим", - заявив президент.

Разом з тим, 20 і 21 грудня Юрій Бойко заявив про цілком протилежне. За його словами, у 2014 році Україна планує ще на 10% скоротити імпорт газу, і Росія з розумінням поставилася до намірів України продовжити скорочення обсягу закупівель газу. "У нас була велика проблема - відійти від фіксації обсягів газу, який ми закуповуємо... Російські партнери з розумінням поставилися до цього", - сказав Бойко. "Я не можу погодитися з висловлюванням про те, що ми взяли на себе зобов'язання скуповувати більше газу... Жодного натяку, що ми будемо збільшувати закупівлі. Більше того, і в наступному році ми ще на 10% зменшуємо закупівлю газу з єдиної причини - ми власного газу почали видобувати більше", - додав він. !zn