Україна завершила 2015 рік з позитивним сальдо платіжного балансу в $ 849 млн проти "мінуса" в $ 13,3 млрд в попередньому 2014 році, свідчать дані Національного банку України.
востаннє платіжний баланс був в "плюсі" лише п'ять років тому, в 2010 році.
За даними НБУ, до 2015 року цього вдалося досягти насамперед завдяки значному скороченню дефіциту поточного рахунку - він досяг мінімального значення з 2005 року. У 2015 році він зменшився до $ 204 млн (0,2% від ВВП) з $ 4,6 млрд в 2014 році.
Корекції поточного рахунку сприяло більш швидке падіння імпорту (33,5%) порівняно з падінням експорту (30,5%), пояснює регулятор.
На обсяги українського експорту вплинула несприятлива зовнішньоекономічна кон'юнктура на ринках металів і агропродукції, а також обмеження торгівлі з Росією, сказано в повідомленні. При цьому найбільш істотно зменшився експорт продукції машинобудування, металургії та хімічної промисловості. Але одночасно це було компенсоване зниженням цін на енергоресурси, меншими фізичними обсягами імпорту природного газу, а також високим урожаєм окремих видів зернових культур, зокрема пшениці. Найбільшими темпами знижувалися обсяги імпортованих продовольчих товарів, продукції машинобудування та енергетичних ресурсів.
Паралельне скорочення експорту і імпорту товарів відбувалося і в географічному розрізі. Зокрема, з ключовими торговельними партнерами України - Російською Федерацією та Європейським Союзом.
Також на поліпшення стану платіжного балансу вплинув профіцит фінансового рахунку. Чисті залучення фінансового рахунку склав $ 488 млн. В першу чергу - завдяки значним обсягам офіційного фінансування від міжнародних партнерів.
Додатково на стан фінансово рахунку сприятливо вплинув чистий приплив прямих іноземних інвестицій у розмірі $ 3,1 млрд. Три чверті з цих надходжень припадали на банківський сектор і були пов'язані з докапіталізацією банків материнськими установами.
Формування профіциту платіжного балансу разом з отриманням фінансування від Міжнародного валютного фонду зумовило зростання міжнародних резервів до $ 13,3 млрд. Такий обсяг резервів забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3,4 місяця.
Раніше DT.UA писало про те, що на думку експертів, зовнішньоекономічні фактори для України у 2016-му залишаться негативними.
DT.UA опитало економістів, запропонувавши їм сформулювати основні очікування щодо економічного майбутнього України у 2016-м. Оптимізму в цих прогнозах мало, і в кожному з них звучить заклик до конструктиву, осмислених дій і системного підходу. Більше читатйте в статті Юлії Самаевой "Рік бабака".