UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна розраховує на узгодження в найближчі два-три дні документа про статус спостерігача у Митному союзі

Україна розраховує отримати статус спостерігача у Митному союзі і хоче оцінити плюси і мінуси можливого членства в об'єднанні.

Україна очікує у найближчі кілька днів завершення роботи за погодженням проекту меморандуму про статус спостерігача в Євразійській економічный комісії, яка є регулюючим органом Митного союзу (МС) і Єдиного економічного простору (ЄЕП), повідомив в інтерв'ю РІА Новини урядовий уповноважений з питань співпраці з РФ, країнами СНД і Євразес Валерій Мунтіян.

"Я думаю, у найближчі два-три дні ми вже отримаємо документ. Процес йде нелегко, бо ситуація нестандартна, аналогів такому документу немає", - сказав Мунтіян.

За його словами, проект меморандуму, який розробила Україна, спочатку був прийнятий за основу. У процесі роботи над остаточним варіантом документа враховувалися зауваження всіх країн МС і України. Зараз він проходить узгодження в органах виконавчої влади країн МС, після чого буде переданий Україні для затвердження кабінетом міністрів.

"На 29 травня заплановано засідання Вищої євразійської економічної ради на рівні голів держав, і ми повинні встигнути пройти всі процедури, щоб глави держав МС змогли розглянути проект меморандуму і прийняти рішення. Рада також має вирішити, хто буде підписувати документ: президенти або ж право підписати цей меморандум буде передано голові колегії ЄЕК Віктору Борисовичу Христенку і прем'єр-міністру України Миколі Яновичу Азарову. Важливо відзначити, що мова йде про статус спостерігача при Євразійській економічній комісії (ЄЕК), яка є виконавчим органом Митного союзу і Єдиного економічного простору (ЄЕП). Існуюча нормативно-правова база, яка діє в МС, не дозволяє Україні отримати статус спостерігача при ЄЕК. Тому країни Митного союзу зараз розробляють різні варіанти сценарію, як піти назустріч Україні", - підкреслив Мунтіян.

За його словами, Україна хоче брати участь у МС на всіх рівнях: голів держав, голів урядів, коли проходить засідання Вищої євразійської економічної ради, на засіданні колегії ЄЕК, на економічній раді, яка проводиться на рівні заступників глав урядів, і в самій комісії за запрошенням голови комісії за участю трьох сторін.

"Україна хоче подавати свої пропозиції, щоб вони були враховані не тоді, коли вже прийнято рішення, а до його прийняття, щоб вислухали її аргументи. Українська сторона розуміє, що не буде мати права голосу, оскільки ми не учасники МС, але висловити свою позицію, пропонувати своє бачення і вносити пропозиції для нас важливо. Я думаю, МС у цьому також зацікавлений. У нас взаємність у цьому сенсі, адже розрахунки показують, що від інтеграції виграють обидві сторони", - зазначив урядовий уповноважений.

Він додав також, що статус спостерігача можна розглядати як підготовчий етап для подальшої інтеграції у МС.

"Я думаю, що цей статус можна розглядати як інструмент, який покаже, наскільки і яким чином поглиблювати співпрацю та економічну інтеграцію. І уряд, і глава держави прекрасно розуміють, що статус спостерігача не дасть тих преференцій, гарантій та ефектів, що б дало Україні повноцінне членство у МС і ЄЕП. Але статус спостерігача дозволить підготуватися до процесів, що відбуваються у цих об'єднаннях, більш глибоко вникнути і підготуватися для прийняття керівництвом держави правильних управлінських рішень", - сказав Мунтіян.

Нагадаємо, про те, що Києву вдалося досягти принципової домовленості з членами Митного союзу про отримання статусу спостерігача, заявив в кінці квітня прем'єр-міністр Микола Азаров. "Зараз мова йде про технічні питання",- уточнив він. Цю інформацію частково підтвердили в російському мінекономрозвитку. "Дійсно, українська сторона підготувала і направила нам проект меморандуму про присвоєння статусу спостерігача при Євразійській економічній комісії (ЄЕК). Зараз йдуть переговори і в двосторонньому форматі, і у вівторок на засіданні ради ЄЕК обговорювалося питання про подальші зусилля з підготовки меморандуму. Але від цього питання вирішеним не стає",- заявив заступник міністра Олексій Лихачов.

Пізніше віце-прем'єр-міністр, керівник робочої групи зі співпраці з МС Юрій Бойко в інтерв'ю DT.UA заявив, що на сьогоднішній день Україна не має статусу спостерігача e Митному союзі, лише тому ця організація раніше не передбачала подібні формати співпраці. !zn

Читайте також:

Путін заявив, що відмова України від МС загрожує їй деіндустріалізацією

Отримання статусу спостерігача може стати початком подальшого просування України в МС

Янукович призначив Бойка відповідальним за переговори з МС замість Грищенка

Україна досягла принципової домовленості про статус спостерігача в Митному союзі