Активне використання ГТС України дозволить країнам південно-східної Європи підвищити рівень своєї енергетичної безпеки та компенсує відмова від будівництва "Південного потоку", заявляють у НАК "Нафтогаз України".
"Ми вітаємо створення країнами південно-східної Європи робочої групи високого рівня за участю віце-президента ЄК Мароша Шевчовича (Maroš Šefčovič), в рамках якої буде розроблятися план інтеграції ринків та будівництва інтерконекторів для центральної та східної Європи. Україна володіє широкими можливостями по зберіганню й передачі газу, необхідними для поліпшення ситуації, ми раді зробити свій внесок", - цитує прес-служба компанії її голову Андрія Коболєва.
Так, на думку "Нафтогазу України" використання головного з'єднання Україна-Словаччина (через Велки Капушани, включає чотири трубопроводу) для поставок газу в обох напрямках дозволило б Румунії, Болгарії, Угорщині та іншим східноєвропейським країнам отримати доступ до западноейвропейским газовим ранки через існуючу інфраструктуру української ГТС.
При цьому, нормальною європейською практикою було б використання схеми заміщення там, де це необхідно.
Крім того, партнери змогли б формувати власні запаси газу в ПСГ України на максимально вигідних умовах (закуповуючи газ за низькими "літнім" цінами).
Коболєв також підкреслив, що рішення вже технічно доступна і не вимагає яких-небудь інвестицій з боку ЄС або України.
"Розблокування цієї опції вимагає тільки приведення Європою ситуації у відповідність до Третього енергопакету. "Нафтогаз" вірить, що важливо вирішити цю проблему якнайшвидше спільними зусиллями України, Словаччини та ЄС", - йдеться в повідомленні.
На початку грудня президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія відмовляється від реалізації "Південного потоку" і замість цього спрямовує зусилля на новий проект - будівництво аналогічного газопроводу до Туреччини.
У свою чергу президент Туреччини вже заявив, що бачить, як Туреччина стає "енергетичним хабом всього регіону". Ердоган запропонував назвати новий російський газопровід "Турецьким потоком".