UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна посіла 84 місце в рейтингу легкості сплати податків

У міжнародному рейтингу Paying Taxes Україна розташувалася між Болгарією і Барбадосом.

У рейтингу податкових систем, що містить податкові показники 190 країн світу, Україна на 84 місці.

Paying Taxes складається щорічно за підсумками попереднього податкового року аудиторською компанією PricewaterhouseCoopers спільно зі Світовим банком. При його складанні податкові системи різних країн світу оцінюються за чотирма параметрами: загальною податковою ставкою, часом, що витрачається суб'єктом господарювання на сплату податків, кількістю платежів, простотою відшкодування ПДВ та коригування корпоративного податку (податку на прибуток). Останній параметр був введений у 2016 році.

Без урахування даного параметра в цьому році Україна могла б опинитися на 111 місці. В минулому році без нього країна опинилася на 107. Становище України в рейтингу вказує на відсутність поліпшень в адмініструванні та зниженні податкового навантаження в 2015 році. При цьому країни-сусіди України в рейтингу посіли наступні місця: Росія – 45, Польща – 47, Угорщина – 77, Грузія – 22, Молдова – 31.

Загальне податкове навантаження розраховується як відсоток комерційної прибутку, який йде на основні податки в компанії середнього розміру, що не використовує податкові пільги. Для України цей показник становить 51,9%. Аналогічний показник по Східній Європі та Центральній Азії у 2015 році дорівнював 34,2%. Загальне податкове навантаження в усьому світі досягло позначки в 40,6%.

Загальне податкове навантаження для України враховує податок на прибуток – 8,7%, податок на заробітну плату – 43,1% і інші податки – 0,1%. При цьому в 2015 році не враховувалося зниження єдиного соціального внеску з 41% до 22%. За словами керівника відділу непрямих податків PwC Вікторії Тимошенко, в рейтингу 2017 року зниження ЄСВ може просунути країну на 2,5 пункти в загальному рейтингу.

За даними рейтингу, на сплату податків українці витрачають 356 годин. Середній показник для всього світу становить 251 годину. З них 199 годин йде на сплату податків на споживання, 100 годин – податків на зарплатню, 57 годин – податку на прибуток. Завдяки гармонізації бухгалтерського і податкового обліку в 2015 році, цей показник дещо знизився. Водночас, введення електронної системи адміністрування збільшило кількість часу, витраченого на облік ПДВ, і погіршило загальний показник України.

Показники платежів в Україні традиційно серед кращих у світі, нарівні з Грузією. Параметр враховує кількість платіжок, необхідних для сплати податків. В Україні їх усього п'ять. Менша кількість квитанцій лише в ОАЕ, Катарі і Норвегії (по чотири) і Китаї (по три).

Новий показник – процедури після звітності – включає в себе час, який суб'єкт витрачає на подачу заявки на відшкодування ПДВ на придбання основних засобів (в Україні – 16 годин, у світі - 14,2 години), строк до фактичного відшкодування (в Україні – 28,2 тижня, у світі – 21,6 тижні), строк проведення перевірки та час, необхідний для коригування декларацій з податку на прибуток (оцінюється в 3 години при середньому показнику 16,7 годин). Деякі країни проводять перевірку після коригування, в Україні подібна норма відсутня, тому в рейтингу це час ураховується як "0".

Саме врахування нових показників дозволило країні піднятися у рейтингу відразу на 23 позиції.

За словами партнера PwC В'ячеслава Власова, електронне декларування в Україні розвинено набагато краще, ніж в інших країнах. І це привід для гордості, вважає експерт. Разом із тим, складність адміністрування податків погіршує показник часу, який витрачається підприємцями на дотримання податкових правил.

"Але з року в рік залишається проблема складності адміністрування податків. А в підсумку час, який бізнес витрачає на дотримання податкових правил, в Україні найгірший у Східній Європі та Центральній Азії", - зазначає він.

Експерт впевнений, що зміна форми декларації дозволить вирішити цю проблему без внесення змін у Податковий кодекс України.

Нагадаємо, раніше міжнародне рейтингове агентство Fitch підвищило довгостроковий рейтинг України. А в листопаді 2016 року за підсумками е-декларування депутатів розгорівся скандал між народним депутатом Сергієм Тарутою і головою НБУ Валерією Гонтарєвої.