Внаслідок запровадження Російською Федерацією з початку 2016 року обмежень транзиту товарів з території України через територію РФ до третіх країн загальне скорочення експорту українських товарів на ринки країн Центральної, Середньої Азії та Кавказу в першому півріччі цього року склало 35,1% (в тому числі до Казахстану на 45,5%).
Як повідомляє прес-служба Мінекономрозвитку, в цілому втрати експорту товарів до Казахстану (річні) та Киргизстану (за другу половину року) оцінюються в обсязі близько 0,4 млрд доларів, що сформує додаткові втрати ВВП у розмірі 0,3%.
"Для мінімізації негативних наслідків для міжнародних економічних інтересів України розпочато процедуру оскарження в рамках СОТ транзитних обмежень, запроваджених Російською Федерацією", - йдеться в повідомленні.
У міністерстві нагадали, що позиція України щодо неправомірності обмеження Російською Федерацією транзиту оголошувалась на Генеральній раді СОТ 24 лютого і 27 липня поточного року, а питання щодо усунення зазначених заходів неодноразово піднімались на засіданнях відповідних комітетів СОТ. Позиція України була підтримана такими країнами як Канада, США, ЄС, Японія, Австралія, Швейцарія, Корея та Туреччина.
Як повідомлялося, Україна направила запит про консультації з Росією в СОТ щодо обмеження транзиту українських товарів через територію РФ. Подання запиту на консультації є першим етапом подачі позову, і у випадку, якщо протягом 60 днів консультації ні до чого не приведуть, то можна ініціювати створення панелі арбітрів.
Росія з 2016 року вирішила скасувати режим ЗВТ щодо України і відмовитися від імпорту українських продуктів. Так, з 1 січня РФ почала стягувати мита з імпорту українських товарів. Також РФ повністю заборонила транзит через свою територію українських товарів у треті країни. Україна у відповідь з 10 січня ввела дзеркальні торгові санкції проти РФ (застосувала імпортні мита і ембарго).