Антимонопольний комітет України прийняв рішення оштрафувати російський "Газпром" на 85 млрд грн за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту природного газу України.
Про це повідомив голова АМКУ Юрій Терентьєв на своїй сторінці в Facebook.
"Тільки що прийнято рішення про зловживання монопольним становищем на ринку транзиту природного газу магістральними трубопроводами територією України компанією "Газпром" як монопольним покупцем. Сума штрафу - 85 млрд грн", - написав він на своїй сторінці в Facebook.
ГАЗПРОМЩойно прийняте рішення щодо зловживання монопольним становищем на ринку транзиту природного газу магістральними...
Опубліковано Yuriy Terentyev 22 січня 2016 р.
АМКУ дав "Газпрому" два місяці на сплату штрафу та приведення умов транзиту газу по території України до економічно обґрунтованого рівня. В іншому випадку справа буде передана в суд, повідомив журналістам глава АМКУ.
"Приписано зобов'язання компанії "Газпром" протягом двох місяців припинити порушення та привести свою діяльність до вимог законодавства про захист економічної конкуренції", - сказав Тереньтьев.
Як пояснила перший заступник голови АМКУ Марія Нижник, порушення "Газпрому" полягає в тому, що в останні п'ять років він виявляв бездіяльність, нічого не робив для приведення умов транзиту газу через Україну до таких, які б існували за умови конкуренції на ринку.
"Необхідно привести умови співпраці ("Газпрому" з "Нафтогазом" з транзиту – ред.) до економічно обґрунтованих: це можуть бути зміни, внесені умовою договору або інше", - сказала вона.
В іншому разі комітет звернеться в Господарський суд України для примусового стягнення штрафу з російської компанії.
Сума штрафу включає кілька складових. "66,127 млрд грн - це 30% від загального обсягу, пов'язаного з порушенням за період у п'ять років... Враховуються також обтяжуючі обставини: "Газпром" зовсім не співпрацював з комітетом... Також обтяжуючою обставиною є те, що це триваюче порушення", - сказала вона.
Відзначимо, що "Газпром" ще до початку розгляду справи заявляв, що у АМКУ немає повноважень та будь-які претензії повинні розглядатися виключно в Стокгольмському арбітражі. Проте, як підкреслила заступник голови відомства, "справа знаходиться в компетенції АМКУ, оскільки послуга транзиту надається саме на території України".
В кінці грудня АМКУ представив попередні висновки, в яких комітет вказав на те, що "Газпром" займає монопольне становище на ринку послуг з транзиту природного газу територією України протягом 2009-2015 років постійно порушував умови контракту з НАК "Нафтогаз України".
Наголошується, що при цьому "Газпром" ігнорував будь-які звернення щодо приведення умов співпраці (обсягів транзиту і вартості транзиту) до економічно обгрунтованим.
У той же час, як раніше зазначав голова АМКУ в інтерв'ю ZN.UA, визнання монополізму "Газпрому" не вирішить проблему. Адже навіть якщо порушення і будуть встановлені антимонопольним комітетом, то можуть бути проблеми з практичним виконанням такого рішення.
У середині квітня 2015 року прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що Україна має намір звернутися до Євросоюзу з пропозицією об'єднати зусилля в розслідуванні монополізму "Газпрому".
DT.UA ще у 2012 році писало, що Україна стикається з тими ж проблемами в газовій сфері, що й країни ЄС, - утруднення вільних поставок газу і несправедливо високі ціни на нього. Тому вирішення газових проблем було б більш швидким і ефективним у співпраці з Європейським Союзом.