Рішення Апеляційного суду Лондона про направлення на перегляд так званої справи "боргу Януковича" дасть можливість представити позицію України про те, що єврооблігації на суму $ 3 млрд, не підлягають примусовому стягненню. Україна також може довести неправомірність дії РФ у цій ситуації. Про це заявила виконувач обов'язків міністра фінансів України Оксана Маркарова, назвавши зазначені облігації "нікчемними".
Крім того, агентсво "Інтерфакс-Україна" повідомило тому, що Мінфін очікує до кінця 2019 року рішення Лондонського суду за скаргами обох сторін.
"Одностайні висновки Апеляційного суду надають Україні можливість представити перед судом свою давно відстоювану позицію про те, що угоди стосовно єврооблігацій на суму 3 мільярди доларів США є нікчемними та не підлягають примусовому виконанню", - заявила Маркарова.
За словами Маркарової, необов'язковість виплати Росії $ 3 млрд зумовлена погрозами та актами агресії, які РФ вчинила напередодні укладення відповідних угод та після самого підписання.
"Це зумовлено зухвалими погрозами та актами агресії, які Росія вчинила проти України не тільки напередодні укладення відповідних угод, завдяки чому й забезпечила їх підписання, а також у період після підписання, та які вона продовжує чинити дотепер. Україна вітає надану можливість у повному обсязі представити та довести свою позицію щодо неправомірності дій Росії. Росія повинна нести відповідальність за свої міжнародно-протиправні діяння, і англійський суд чітко дав зрозуміти, що не ухилятиметься від прийняття рішення з цього питання", - додала Маркарова.
Нагадаємо, 14 вересня Апеляційний суд Лондона ухвалив рішення про направлення відповідної справи на повторний розгляд і в рамках повноцінної процедури. Тим самим Україна виграла апеляцію на рішення попередньої інстанції.
Нагадаємо, восени 2013 року, після відмови Януковича підписувати асоціацію України з ЄС, що стало початком "Євромайдану", президент Росії Володимир Путін запропонував Віктору Януковичу кредит на 15 млрд доларів, з яких екс-президент України зміг отримати 20 грудня 2013 року лише 3 млрд доларів, коли Фонд національного добробуту РФ викупив на Ірландській фондовій біржі випущені українським урядом облігації на 3 млрд доларів під 5% річних.
У лютому 2016 року Росія подала позов до високого суду Лондона з метою стягнути з України борг за облігаціями на суму $ 3 млрд.
Як наслідок Росія в лютому 2016 року подала позов до високого суду Лондона з метою стягнути з України борг за облігаціями.
У березні 2017 року суд постановив задовольнити вимоги російської сторони. Але міністерство фінансів України подало апеляцію на це рішення, після чого той же Високий суд Лондона постановив, що Росія зможе стягнути з України борг тільки після того, як буде розглянута ця апеляція.
Розгляд апеляції України на рішення Високого суду Лондона у справі про кредит на 3 млрд доларів було заплановано на 22-26 січня 2018 року, проте пізніше суд відклав рішення за апеляційною скаргою. Рішення щодо направлення відповідної справи на повторний розгляд і в рамках повноцінної процедури Апеляційний суд Лондона виніс 14 вересня.
Детальніше про перспективи розгляду щодо "боргу Януковича" у Високому суді Лондона читайте в статті Юлії Самаевой "Виграшна поразка" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".