Україна і Австралія в поточному році повинні пройти процедури ратифікації підписаної у Вашингтоні угоди про постачання концентрованого урану, комерційні документи про його закупівлі можуть бути підписані вже у наступному, 2017-му році, повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин.
"На даному етапі така угода – це поки перший крок. Вона повинна бути ратифікована парламентом Австралії, але в перспективі це дозволить підписувати комерційні угоди з австралійськими підприємствами. У них є чотири шахти, які видобувають уран, це досить великий виробник та постачальник на світовий ринок уранового концентрату", – сказав Демчишин журналістам у Вашингтоні.
"Я переконаний, що в наступному році ми, швидше за все, вже підійдемо ближче до підписання комерційних домовленостей. Ми думали приблизно про 300-600 тоннах на рік. До 25% ми готові у них купувати уранову сировину, яке використовуємо", – сказав Демчишин.
Демчишин в жовтні 2015 року повідомляв, що Україна веде переговори з Казахстаном і Австралією щодо закупівлі уранового концентрату для диверсифікації його поставок.
Щорічні потреби українських АЕС в концентраті урану становлять близько 2,4 тис. тонн, тоді як його внутрішнє виробництво держпідприємством "ВостГОК" на 2015 рік заплановано в обсязі 1,2 тис. тонн.
Україна, зокрема, збагачує свій урановий концентрат на потужностях "Міжнародного центру зі збагачення урану" (МЦЗУ, Ангарськ Іркутської обл., РФ), учасником якого є. Щорічно країна в рамках проекту постачає близько 80 тонн уранового концентрату. У вересні 2012 року МЦЗУ вперше здійснив імпорт з України уранового оксидного концентрату у формі U3O8. З отриманого матеріалу виробляється паливо, достатнє для перевантаження приблизно половини активної зони реактора потужністю 1 тис. МВт.
Президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський влітку 2015 року повідомив, що французька AREVA, запропонувавши найбільш низьку ціну, виграла конкурс на постачання збагаченого уранового продукту, який буде використаний для виробництва паливних зборок Westinghouse.
Основні обсяги поставок збагаченого уранового продукту на завод Westinghouse в Швеції припадуть на 2016 рік і вже на заводі в Вестеросі будуть випечені таблетки і виготовлені паливні збірки. AREVA буде самостійно купувати концентрат урану на ринку або використовувати свій.
Сьогодні понад 50% потреб України в електроенергії покривається за рахунок атомної енергетики. В Україні діють чотири АЕС енергоблоків загальною кількістю 15 штук, оснащених водо-водяними енергетичними реакторами загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт.
Раніше повідомлялося, що в 2015 році для українських АЕС було закуплено паливо російського виробництва на 610,9 млн доларів, шведського виробництва - на 32,7 млн доларів.