Україна з 1 квітня припинила імпорт російського газу. Разом з тим, НАК "Нафтогаз України" готовий відновити закупівлі у разі юридичного підтвердження зниження ціни газу приблизно до $ 250 за 1 тис. куб. м і після підписання відповідних документів з "Газпромом".
Про це повідомив міністр енергетики і вугільної промисловості України Володимир Демчишин на прес-конференції в Києві в середу, 1 квітня.
"Поки не брали сьогодні (російський газ). Якщо підтвердимо ціну $ 250, то будемо купувати", - сказав він.
Демчишин уточнив, що оплата і постачання російського газу поновляться, як тільки НАК і "Газпром" узгодять технічну угоду, яка підтвердить ціну на час, поки не буде підписано "велику угоду" на довгостроковий період.
Він також підтвердив, що Україна на найближчій тристоронньої зустрічі в Брюсселі в середині квітня розраховує юридично закріпити тимчасове газову угоду з РФ на період до весни-2016.
"13-14 квітня буде підписаний юридичний документ, який відкоригує повністю весь період", - сказав Демчишин.
"Нам потрібен договір не на другий квартал, а потрібно продовжити дію меморандуму ("зимового пакету", підписаного в кінці жовтня 2014 року в Брюсселі - ред.) на наступний опалювальний сезон. Нам важливо розуміти ціноутворення до кінця опалювального сезону 2016 року", - пояснив міністр.
Раніше повідомлялося, що "Нафтогаз" з подачі Єврокомісії запропонував "Газпрому" продовжити "зимовий пакет" до весни 2016 року. При цьому у НАК зазначають, що перед цим отримали від віце-президента Єврокомісії Мароша Шевчовича лист, в якому він повідомив про свою пропозицію російській стороні залишити в дії поточний механізм ціноутворення на російський газ, що поставляється "Газпромом" для українських споживачів.
Як відомо, вартість російського газу для України в період з листопада-2014 за квітень-2015 включно регулювався так званим "зимовим пакетом" в результаті брюссельських домовленостей України, Росії та Єврокомісії. Термін дії пакета закінчився 31 березня.
При цьому російська сторона вважає зафіксовану у "пакеті" ціну як ціну зі знижкою, яку затверджує уряд РФ. Українська ж сторона вважає вартість газу такий, що відповідає ринковій ціні.
Влітку 2016 року очікується, що Стокгольмський суд може винести рішення в суперечці між НАК "Нафтогазом України" і "Газпромом".